Genel

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Balıkpazarı Cami restorasyonu tamamlandı.

AÇILIŞA SİYASİLER VE VATANDAŞLAR KATILDI Bugün Cuma Namazı öncesi açılış törenimizi Vali Yakup Canbolat, Kaymakam Hasan Göç Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertlaslan, Gemlik Esnaf Sanatkarlar Odası Baskanı İsmail Beki’..

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Balıkpazarı Cami restorasyonu tamamlandı.

AÇILIŞA SİYASİLER VE VATANDAŞLAR KATILDI

Bugün Cuma Namazı öncesi açılış törenimizi Vali Yakup Canbolat, Kaymakam Hasan Göç Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertlaslan, Gemlik Esnaf Sanatkarlar Odası Baskanı İsmail Beki’ Ak Parti eski milletvekili Zafer Işık l, Ak Parti eski İlçe Başkanı Şamil Yiğit ve vatandasların katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 

KİLİSE CAMİYE ÇEVRİLEREK İBADETE AÇILMIŞTI

Bilindiği gibi Rumlar tarafından kilise olarak yapılan ve inşa kitabesi bulunmayan cami, 19. yüzyıl sonlarında inşa edildi. Paragia-Pazariotissa Kilisesi olarak bilinen yapı, 1922-1923 yıllarında vuku bulan nüfus mübadelesi sonucunda camiye çevrilerek bugünkü halini aldı. İlerleyen dönemlerde kuzeydoğu köşesine minare eklenen cami, doğu-batı doğrultusunda gelişmiş kapalı şemayı yansıtıyor. Yapının üzeri ortada büyük kubbe ve yanlarda dört yarım kubbe ile kapatıldı.

Restorasyon çerçevesinde caminin çatı örtüsü üzerinde bulunan kurşun kaplamalar sökülüp, izole edilip, yeniden kaplama yapıldı. Kurşun altı çatı örtüsü ve makasları yenilendi. Alaturka kiremit döşendi. Cami dış cephelerinde bulunan çimento sıvalar raspa edilerek horasan sıva yapıldı. Pencere, kemer ve kornişler temizlenerek ihya edildi. İç cephelerdeki çimento sıvalar raspa edilerek horasan sıva yapıldı. İç ve dış cephe boyanırken, camide bulunan taşıyıcı kolonlar çelik donatılarla güçlendirildi. Minber, mihrap ve kürsü ahşap malzeme ile yeniden imal edildi. Dış cephedeki demir kapılar yenilendi. Zemin döşemesi yenilenirken, döşeme üzerine ısıtıcı şilte serildi.

Cami minaresinin projelerinin de hazır olduğu ve ileri tarihte yapılacağı belirtildi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL