Yazarlarımız

Karma Eğitimi Bahane Etmeyin!

  Kız çocuklarının okutulmaması bu toplumun hala kanayan bir yarası. Her alanda savunduğumuz fırsat eşitliği ülkemizde daha cinsiyetler arasında bile sağlanmış değil. Bir evde üç çocuk varsa ve bunlardan biri..

Karma Eğitimi Bahane Etmeyin!

 

Kız çocuklarının okutulmaması bu toplumun hala kanayan bir yarası.
Her alanda savunduğumuz fırsat eşitliği ülkemizde daha cinsiyetler arasında bile sağlanmış değil. Bir evde üç çocuk varsa ve bunlardan biri maddi manevi ve diğer sebeplerden dolayı okutulmayacaksa; canım ülkemde ilk önce kız çocuğundan vazgeçilir.

Sosyal ve ekonomi ile ilgili sebeplerden okutulmayan kız çocuklarının asıl okutulmama sebebinin kızlı erkekli karışık sınıflar olduğunu söyleyen siyasi aktörler var. Yani diğer bütün sebepler sudan sebepmiş gibi algı yaratıp tek gerçek sebebin kızlı erkekli karışık sınıflar olduğuna halkı inandırmak isteyenler var.

Okutulmayan kız çocuklarının gerekçesi kızlı erkekli karışık sınıflar mış!

Milli Eğitim Bakanı karma eğitim istemedikleri bahanesiyle kız çocuklarını okula göndermeyen aileler için karma eğitim sisteminin değiştirilebileceğini söyledi.Biz daha bu açıklamanın şokunu üzerimizden atamadan Cumhur ittifakı paydaşlarından olan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici koşa koşa bu açıklamaya “tereddütsüz katıldığını” açıkladı.Cumhur İttifakı’nın başka bir üyesi Hüdapar,meclis’teki ilk konuşmasında karma eğitimi hedef gösterdi.

Kadının haklarının korunması noktasında önerilenler hep aynı. Kadın üniversiteleri,kadın otobüsleri, kadın alanları, kadın okulları… sosyal hayattan ayrıştırılan kadın profili.

Uzaklaştırılan hep kadınlar,bahaneler hep kadınlar için.

Milli Eğitim Bakanı kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin karma eğitim olmasa göndereceğini nereden biliyor? Merak konusu.

Peki okula gönderilmeyen kız çocuklarının sayısı ne kadar ?

Çocuklarını okula göndermeyen ailelere bir yaptırım uygulandı mı?

Siyasi aktörler sizin düşündüğünüz gibi değil bu işin çözümü ve biz bunun farkındayız.

Eşitlik kadınları toplumdan uzaklaştırarak gelmeyecek.Gerçi sizin eşitliği savunduğunuz pek söylenemez.

Kız çocuklarının okula gönderilmemesi gibi bir sorunu konuşmak istemiyorsak tek yol eşit ve karma bir eğitimi sürdürmek. Bundan vazgeçemeyiz. Bugün karma eğitimden vazgeçersek yarın karşımıza kadının sahip olduğu başka bir hak ile çıkacaksınız. Biliyoruz.

Bilimden alabildiğine uzak bir bakanın kadınları toplumdan uzaklaştırmasına izin veremeyiz.

Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Sizler ortak akılla,rasyonel çözümler bulmayı öğrenene kadar bizler haklarımızı savunmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL