Uncategorized

Gemlik’in Bir Yakası Bangladeş, Bir Yakası Belçika Standartlarında Eğitim Alıyor

GEMLİK BELEDİYE MECLİSİ İYİ PARTİ GRUP SÖZCÜSÜ AKKUŞ: DOĞU BÖLGESİNE İLKOKUL YAPILMALI Gemlik Belediye Meclisi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Birinci Oturumunda gündem dışı söz alan İyi Parti Grup Sözcüsü Sedat..

Gemlik’in Bir Yakası Bangladeş, Bir Yakası Belçika Standartlarında Eğitim Alıyor

GEMLİK BELEDİYE MECLİSİ İYİ PARTİ GRUP SÖZCÜSÜ AKKUŞ: DOĞU BÖLGESİNE İLKOKUL YAPILMALI

Gemlik Belediye Meclisi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Birinci Oturumunda gündem dışı söz alan İyi Parti Grup Sözcüsü Sedat Akkuş, yaklaşan 2023 – 2024 eğitim ve öğretim dönemi öncesi okul ihtiyaçlarını gündeme getirdi. İyi Partili Akkuş’un konuşması şu şekilde:
CUMHURİYETİN EN BÜYÜK KAZANIMI EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
2023 – 2024 eğitim ve öğretim yılı önümüzdeki hafta açılıyor. Rabbim tüm evlatlarımıza zihin açıklığı versin. Versin de, eğitimde fırsat eşitliği de versin. Biliyorsunuz, Gemlik son 10 yılda doğu bölgesine doğru hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Çevre yolundan ötesi neredeyse şehrin yarısını oluşturur duruma geldi. Ama maalesef yapılaşma alanındaki hızlılığı okul yapımında gösteremedik.
ÇINAR İLKOKULU BÖLGEDEKİ YOĞUNLUĞU KALDIRAMIYOR
İlçemizin doğusunda bölge parkından hastane altına, itfaiyeden yeni mezarlığa kadar olan bölümde, yani ilçenin üçte birinde ilk ve ortaokul olarak sadece Çınar İlkokulu mevcut. Maalesef bu bölgedeki evlatlarımız 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına eşit şartlarda başlayamıyorlar. Doğu bölgesinin tek ilkokulu olan Çınar İlkokulu’nda 1400’e yakın öğrenci var. Sınıflar tıka basa dolu. Bir sınıfta 30 – 40 öğrenci var. Ne kadar dolu olduğunu anlamanız adına size çarpıcı bir örnek vereyim; bu okulun kütüphanesi bile yoğunluktan sınıfa çevrilmiş durumda. Spor salonunu daha önce de gündeme getirmiştik; ufak ve yetersiz. Bu yüzden, okulun yanındaki mahalle halı sahası spor salonu olarak kullanılıyor.
GEMLİK’İN BİR YAKASI BANGLADEŞ, BİR YAKASI BELÇİKA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR
Şimdi bakıyorum; ilçenin batısında 10 ilkokul, doğusunda 1 ilkokul… Yani şehrin bir yakası Bangladeş, bir yakası Belçika standartlarında eğitim alıyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan doktor Metin’in çocuğu doktor, Odun Depoları’nda oturan sıvacı Hamza’nın çocuğu 30-40 kişilik sınıflardaki eğitim kalitesizliği yüzünden sıvacı oluyor. Şimdi nasıl 2023 – 2024 eğitim ve öğretim yılı her iki tarafın çocukları için eşit derecede hayırlı olsun. Daha Odun Depoları’ndan, Ayşe Hatun Camii bölgesinden, hastane altından kalkıp bu okula gelmeye çalışan yavrularımızın geçtiği tehlikeli yolları söylemiyorum bile. Gemlik’in en çok kaza olan yolu hastane yolu. Yavrularımız bu yolu geçmek zorunda kalıyorlar.
VERİLEN SÖZLER TUTULSUN
Konuşmamın buraya kadar olan kısmı bir durum tespitiydi ama bundan sonrası ne yapıldığı ile ilgili. Ben çok net hatırlıyorum; 2022 yılında Gemlik’te eğitim yatırımları diye Ak Partili arkadaşlar bir sürü konuşma yaptılar. Nerede arkadaşlar bu bölgedeki yatırımlar?
Yine bu mecliste başkanım, siz şu sözleri sarfettiniz, unutmam mümkün değil, çok güzel bir konuşmaydı; ‘Bölge parkının yanında bulunan okul alanı olarak ayrılan yaklaşık 8 bin metrekarelik alana okul yapmadan hiç bir iş yapmam.’ Eee, ne oldu başkanım bu sözler? Gemlik’te okul yapımı işi öyle bir hal aldı ki, siyaseti geçti. Gemlik Ticaret Odası seçimlerinin bile vaadi oldu. Ticaret Odası Başkanı olarak seçilen Hasan Hamaloğlu bile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığı ile bir okul kazandıracaklarını söyledi. Buyrun, yer hazır, ihtiyaç hasıl, başlayın.
130 FABRİKAMIZ 4 LİMANIMIZ VAR DİYE ÖVÜNMEYELİM
130 fabrikamız, 4 büyük limanımız var diye, TOGG geldi diye övünmeyelim arkadaşlar. Bu bölgedeki okul ihtiyacı, sanayinin büyümesi nedeni ile oluşan göç yüzünden. Yok mu bir babayiğit bu kadar sanayi kuruluşundan?
İşin özü şu; yoksa bu bölgeye okul yapan, nasıl sosyal konutlar için iller bankasından kredi alıp taksit taksit ödediysek, bu okulu da öyle yapalım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL