Yazarlar

UMUTLU YAŞAMAK 

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarUMUTLU YAŞAMAK  Umutsuzluk… her şeyini kaybettiğini düşünen insanların sonsuz hüznü…  “Hiç umudum kalmadı.” “Önümde bir gelecek görmüyorum.” “Benim için bir hayat yok artık.” cümleleri insanın kendinden vazgeçtiğini gösteren ve..

UMUTLU YAŞAMAK 

UMUTLU YAŞAMAK 

Umutsuzluk… her şeyini kaybettiğini düşünen insanların sonsuz hüznü… 

“Hiç umudum kalmadı.” “Önümde bir gelecek görmüyorum.” “Benim için bir hayat yok artık.” cümleleri insanın kendinden vazgeçtiğini gösteren ve baş etmesi en zor durumlardan olan umutsuzluğun işaretidir. 

Ama hangimiz kapılmadık ki umutsuzluğa? Çözüm için girişimimiz başarısız olduğunda ya da çok sevdiğimiz biri gittiğinde ve bir daha geri dönmeyeceğini öğrendiğimizde onsuz yaşayamayız gibi hissetmedik mi zaman zaman? Bazen kötü notlar aldığımızda bazen işsiz kaldığımızda, hiç paramız olmadığında kendimizi çaresiz hissetmedik mi? Ama yine de içimizde küçük umutlar yeşerdi. O içimizdeki güce inandık ve sağlam adımlar attık hayata karşı. İşte bu içinde yeşeren umutlara kulak asmadığımızda umutsuzluk denen sarmaşıklar bütün ruhumuzu ele geçiriyor. Umuda bağlandıkça içinizdeki zincirleri kıracak ve aydınlığa yürüyeceksiniz. İçinizdeki güce inanın. Umudun yaşam kalitemiz, fiziksel ve ruhsal sağlığımız, motivasyonumuz üzerinde olumlu etkileri vardır. Umut kendimize olan güvenimizi tazeler, çabalama, uğraşma, başarma gücü verir. Peki umut seviyemizi yükseltmek için neler yapabiliriz? 

Size iyi gelen, umut dolu insanlarla arkadaşlık edinmeyi deneyin. 

Sizi sıkıntıya sokan, karamsarlığa bürünmenize sebep olacak insanlar varsa hayatınızda siz de onlardan etkilenip kara bulutlarını üstünüze çekiyorsanız; daha umut dolu, size güzellikler katan arkadaşlıklar edinmenin zamanı gelmiş olabilir. 

Umut dolu öyküler, kitaplar okuyun; umut dolu filmler izleyin. 

Eğer çevrenizde size iyi gelen arkadaşlarınız yoksa öykülerin, kitapların, filmlerin ilham veren gücünden yararlanın. 

Başarısızlıklarınıza değil başarılarınıza odaklanın. 

Kendinizi umutsuz hissettiğiniz zaman aklınıza başarılarınızı getirin. Şu anda işiniz iyi gitmiyor olabilir ya da sınavdan kötü bir not almış olabilirsiniz veya çevrenizle ruhsal küslük yaşıyor olabilirsiniz ama geçmişte eminim ki sizin de işinizde harika bir gününüz ya da çok iyi bir not aldığınız dersiniz olmuştur yahut neşe saçıp huzur dolu bir çevrede bulunduğunuz zamanlara sahip olmuşsunuzdur. Önceden yaptıysanız yine çabalayıp başarabilirsiniz. Yeter ki kendinize inanın. 

Umudu yaşam tarzınız haline getirin. 

Sadece zorluklarla karşılaştığınızda gelip geçici, pasif bir duygu olarak umudu kullanmayın, hayatınızın her anında size destek veren itici bir güç olarak görün. 

Ne demiş Mevlana: Umutsuzluk diyarına gitme, umutlar var. Karanlığa kapılma güneşler var. Gönül seni gönül ehlinin diyarına çağırır; ten ise seni su ve çamur hapsine çeker. Aklını kullan. Gönlüne kulak ver. Bir gönül ehline var. Ondan gönül gıdasını al. Onunla gönlünü gıdalandır. 

İçinizdeki umut bahçesinin çiçeklerini hiçbir zaman soldurmamanız dileğiyle, umutla kalın..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL