Sağlık

’Koronavirüs’te strese birebir gelecek yiyecekler

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarDiyetisyen Öykü Kaçar, insanları eve hapseden pandeminin yol açtığı stresi azaltmanın yollarından birinin de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi olduğunu söyledi. Kaçar, stresi azaltabilecek 7 harika yiyeceğin faydalarını anlattı. MARDİN (İGFA)..

’Koronavirüs’te strese birebir gelecek yiyecekler

Diyetisyen Öykü Kaçar, insanları eve hapseden pandeminin yol açtığı stresi azaltmanın yollarından birinin de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi olduğunu söyledi. Kaçar, stresi azaltabilecek 7 harika yiyeceğin faydalarını anlattı.

MARDİN (İGFA) – Diyetisyen Öykü Kaçar, bir yıldır devam eden COVID-19 nedeniyle insanların adeta eve hapsolduğunu ve bu sürecin de bazı insanlarda strese yol açtığını belirtti.

Diyetisyen Kaçar, tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinin neden olduğu stresle ilgili açıklamalarda bulundu.  Yaşanan yeni durumun neden olduğu eve hapsolmanın ve sosyal yaşamdan uzaklaşmanın çoğu insanda strese neden olduğuna değinen Kaçar, stresi azaltmanın yollarından birinin de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi olduğunu kaydetti.

Kaçar, şöyle dedi: ‘’Stres, yaşam deneyimlerine doğal olarak verilen fiziksel ve zihinsel bir tepkidir. Covid-19 salgını sebebiyle kaygı, belirsizlik,  korku gibi hislerle fazlasıyla karşı karşıya kaldığımız bu süreçte, stres yönetiminde zaman zaman güçlük yaşayabilmekteyiz.  Her birimiz stres ile başa çıkma konusunda farklı yöntemler geliştirmeye çalışıyoruz. Çağımızın hastalığı olan ve COVID-19 ile birlikte daha da artan stres karşısında savunmalarımızı da geliştirmeye yöneldik.

Stresin bedenimizde oluşturduğu olumsuzluklar karşısında savunmamızı güçlendirecek unsurlardan biri de hiç şüphesiz doğru besinlerle yol almak. Yapılan uluslararası çalışmalar gösteriyor ki beslenme alışkanlıklarımızda yapılan bazı değişiklikler ile stres seviyemizi azaltmamız mümkün.”

Kaçar, stresi azaltabilecek 7 yiyeceği şöyle anlattı:

Yaban mersini; iyileştirilmiş ruh hali de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir. Güçlü antienflamatuar ve nöroprotektif etkilere sahip flavonoid antioksidanlar bakımından yüksek bir içeriğe sahiptir. Strese bağlı iltihaplanmayı azaltmaya ve hücresel hasara karşı korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra pek çok araştırma flavonoid bakımından yüksek içeriğe sahip yiyecekler tüketmenin depresyona karşı koruyabileceğini de göstermiştir.

Matcha tozu; sağlık meraklıları arasında popüler olan bu yeşil çay tozu, güçlü stres giderici özelliklere sahip bir aminoasit olan l-theanine açısından oldukça zengindir.

Tahin; l-triptofan amino asidin mükemmel bir kaynağı olan susam tohumlarından yapılan bir ezmedir. L-triprofan ruh halini düzenleyen dopamin ve seratonin bir öncüsüdür. Triptofan bakımından zengin bir diyet uygulamak, ruh halinizi iyileştirmeye, depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Nohut; manezyum, potasyum, b vitaminleri, çinko, selenyum, manganez, bakır gibi stresle savaşan vitamin ve minerallerle doludur. Buna ilaveten, araştırmalar nohut gibi bitki proteinleri bakımından zengin diyetlerin, beyin sağlığını geliştirdiğini ve zihinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olduklarını buldu.

Sarımsak; glutatyon seviyelerini arttırmaya yardımcı olan kükürt bileşikeri bakımından zenginidir. Bu antioksidan vücudunuzun strese karşı oluşturduğu ilk savunma hattının bir parçasıdır.

Maydanoz; serbest radikal adı verilen kararsız molekülleri nötralize eden ve oksidatif strese karşı koruyan bileşikler olan antioksidanlarla dolu besleyici bir yiyecektir. Antioksidan içeriği ile stres ve kaygıyı önlemeye yardımcı olabileceği gibi kronik stresli bireylerdegenellikle yüksek olan iltihabı da azaltabilmektedir.

Enginar; fruktooligosakkaritler gibi prebiyotikler ve güçlü lif içeriği ile anksiyete, depresyon ve stres riskini azaltmakla beraber stres tepkisi için gerekli olan potasyum, magnezyum, c ve k vitaminleri yönünden de zengindir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL