İGF Haber

“Eğitim tasarruf yapılacak alan değildir”

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarDiyarbakır’da atama bekleyen öğretmenler seslerini duyurmak için basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Türk Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Tarih Öğretmenliği Mezunu Ahmet Orhan atanamayan öğretmenlerin taleplerini desteklediklerini belirtti. Sevda ARSLAN..

“Eğitim tasarruf yapılacak alan değildir”

Diyarbakır’da atama bekleyen öğretmenler seslerini duyurmak için basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Türk Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Tarih Öğretmenliği Mezunu Ahmet Orhan atanamayan öğretmenlerin taleplerini desteklediklerini belirtti.

Sevda ARSLAN ( DİYARBAKIR YENİGÜN HABER )

Türkiye’de birçok ilde olduğu gibi Diyarbakır’da da bir araya gelen “Ek Atama Mücadele Platformu Atanamayan Öğretmen Üyeleri” yeterli kadroların açılması, ek atamaların yapılması ve seslerini yetkililere duyurmak için basın açıklaması yaptı. Platformun Diyarbakır kolunun  yaptığı basın açıklamasına Türk Eğitim Sen, Eğitim Birsen, Eğitim Sen Sendikaları katıldı.

Basın toplantısında yer alan Türk Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Tarih Öğretmeni Ahmet Orhan, atanamayan öğretmenlerin talebini desteklediklerini belirterek, “Atama bekleyen öğretmenlerin beklentileri ve talepleri yerinde bir karardır. Yapılan 20 bin atama ancak emekli olan öğretmenlerin yerini doldurmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 150 bin öğretmen açığı bulunmaktadır. Sayın bakanımızın yaptığı açıklama ile bu durum bütçe ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Ancak eğitim tasarruf yapılacak bir alan değildir. Ülkemizin geleceğini inşa edecek nesiller bu kulvarda yetiştirilmektedir. Bunlar öğretmenler tarafından yetiştirilmektedir. Tasarrufu başka alanlarda yapmak lazım. Atanaması yapılmayan öğretmenlerin doğru taleplerine muhakkak dikkatli bir şekilde eğilmeleri gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasında yer alan  Kamu Seçme Sınavı’nda 82 puan almasına rağmen atanamadığını belirten Tarih öğretmenliği mezunu Ayşe Kalkan, atama bekleyen yüz binlerce öğretmen mevcut iken adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik, hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye Eğitim Sistemine vurulmuş bir balta olduğunu söyledi. Basın açıklaması ataması yapılmayan öğretmenlerin “susma haykır 61 haktır” sloganları sonrası son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL