Bursa Haberleri Gündem

“AKTAŞ, BBB PERSONELİNİ ÇARESİZLİĞE MAHKUM ETTİ”

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar  CHP İl Başkanı İsmet Karaca, sorularına cevap bekliyor Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, binlerce Bursa Büyükşehir Belediye personelinin ortak sorunu olan “kullanılamayan yemek puanı” konusunu gündeme getirdi…

“AKTAŞ, BBB PERSONELİNİ ÇARESİZLİĞE MAHKUM ETTİ”

 

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, sorularına cevap bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, binlerce Bursa Büyükşehir Belediye personelinin ortak sorunu olan “kullanılamayan yemek puanı” konusunu gündeme getirdi. Karaca, BBB personelinin göz göre göre mağdur edildiğini belirterek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı göreve çağırdı.

BİNLERCE PERSONELE TEK SOSYAL TESİS…

Yaklaşık 11 bin kişinin çalıştığı Bursa Büyükşehir Belediyesinde, memurlar başta olmak üzere personel hesabına aylık yatan yemek parası sadece Burfaş sosyal tesislerinde kullanabiliyor. Pandemi koşullarında açık tesis kalmadı. Açık tek mekanın binlerce BBB personeline yetmesi zaten imkansızdı ama hiçbir tedbir alınmadı. Herkesin hesabında, aylardır kullanılamadığı için 1.000-2.000 lira yemek puanı birikti. Üstelik 31 Aralık akşamına kadar kadar kullanılamayan bu paralar yanacak ve belediyeye iade olacak. Çünkü Belediye yönetimi yemek dışındaki harcamaya itiraz eden Sayıştay müfettişlerinin de kabul edebileceği çözümler üreteceği yerde, işin kolayına kaçtı, ihaleyi kendi şirketine yani Burfaş’a verip, belediye personelini yemek paralarını harcayamamaya mahkum etti. Çünkü Burfaş’ın eskiden 20 olan sosyal tesis sayısı, kiminin satılması kiminin de kapanması nedeniyle azaldı ve ortada sadece Merinos’taki Gönül Dostları kaldı. Burası da ‘kendin gel al’ sistemiyle çalışıyor. Binlerce BBB çalışanından kaçı gidip oradan yemek alabilir? Veya o fiyat tarifesiyle kaç kişi gidip alır? Sistem zaten işlemiyordu, son dönemde iyice felç oldu.

KARACA: “31 ARALIK’TA PARALAR İADE OLACAK, BBB MODEL ÜRETMELİ”

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, mevcut sistemde 31 Aralık akşamına kadar kullanılamayan yemek paralarının sonraki yıla devretmediğini ve sisteme iade olduğunu belirterek, “Personel yemeğini belediye tesislerinde yemediğinde, sanal hesabına yatan yemek parasını kullanamadığında aç mı duruyor? Tabii ki hayır, hesabındaki yemek parasını kullanamıyor ama cebinden para harcayıp yemeğini yiyor. Şimdi harcayacak yer yok, her çalışanın hesabında 1.000 lira ile 3.000 lira arasında birikmiş yemek parası var, yıl sonunda bunlar sıfırlanacak” dedi.

KARACA: “ALİNUR AKTAŞ, BU SORULARIN CEVABINI VERMELİDİR”

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Burfaş Genel Müdürü Furkan Banaz’ın yanıtlamasını istediği soruları şöyle sıraladı:

1-Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 2020 içerisinde kaç BBB personeline, toplam kaç lira yemek parası tanımlandı?

2-Bursa Büyükşehir Belediye personeli, tanımlanan bu paranın yüzde kaçını kullanabildi?

3-BBB Başkanı Alinur Aktaş, Burfaş’a bağlı Gönül Dostları’nda bir porsiyon köftenin fiyatından haberdar mı? Yemek fiyatlarını hiç merak etti mi?

4-Hesaplar 31 Aralık’ta sıfırlanacak. Personele tanımlanan yemek puanları kayıt altında. Burfaş’ın bu yöntemle elde ettiği gelir de bellidir. Dolayısıyla personel harcayamadığı için, BBB’nin kasasına iade olacak rakam kaç liradır?

5-Alinur Aktaş, harcanamadığı için hesaplarda birikmiş personel başına 1.500-2.000 lirayı harcama kolaylığı sağlamayıp, personelden iade olarak geri almayı bir yönetim başarısı olarak mı görmektedir?

6-BBB önümüzdeki 10 gün içinde personelin bu parayı kullanabilmesi için bazı anlaşmalar yapmayı düşünüyor mu? Büyükşehir Belediyesi personeli dağınık lokasyonlarda çalıştığına göre, Bursa merkezli zincir restoran ya da Bursa merkezli gıda zincirlerinden biriyle anlaşıp, birikmiş puanların kullanılabilmesi konusunda kolaylık sağlanamaz mı?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL