İGF Haber

Ali Babacan’dan ‘ekonomi’ formülü

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarDEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Amasya İl Kongresi’nde konuştu. Babacan’ın gündeminde ekonomi paketi ve eğitim sistemi vardı.   AMASYA (İGFA) – Ekonomiyi toparlamak için eğitim..

Ali Babacan’dan ‘ekonomi’ formülü

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Amasya İl Kongresi’nde konuştu. Babacan’ın gündeminde ekonomi paketi ve eğitim sistemi vardı.

 

AMASYA (İGFA) – Ekonomiyi toparlamak için eğitim ve hukuk sisteminin düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, altı maddelik reçeteyle hükûmete tavsiyelerini sıraladı.

Uzun vadede ekonomik büyümenin en önemli formülünün eğitimden geçtiğini açıklayan Ali Babacan, “Gençleri yarınların bilgisi ve becerisiyle donatmazsanız ülkenin ekonomisinde başarı sağlamak mümkün değil. Dünyada kaynak sorunu yok. Para kıtlığı değil, iyi yetişmiş insan kıtlığı olacak. Türkiye’nin de kaynağı ülkemizin çocukları ve gençleridir. Ne kadar iyi eğitirsek, o kadar zenginiz” dedi.

Eğitimin, toplum mühendisliği yapmanın bir aracı olmadığını kaydeden Babacan, “Bu anlayışı sona erdireceğiz. Eğitimde fırsat eşitliğini, adaleti ve insanı merkeze alacağız. Çocuklarımızın analitik düşünmelerini geliştireceğiz; sosyal, duygusal ve psikolojik gelişimlerini sağlayacağız. Sınav kaygılarıyla gençlerimizi korkuya boğmayıp, üniversiteye giriş sınavlarını yılda birkaç defa yapacağız. Üniversitelerde idari özerklik ve bilimsel özgürlük diyoruz. YÖK’ü kapatacağız.Bir çalıştayla beraber “Yeni dünya, yeni üniversite, yükselen Türkiye modelimizin detaylarını paylaşacağız” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin yüksek teknolojide ve yüksek katma değerli üretimde çok geride kaldığını vurgulayan DEVA Partisi Genel Başkanı, “Bakanlık dönemimde defalarca vurguladım. Türkiye eğitimde ve hukukta sorunlarını hızlı bir şekilde çözmezse orta gelir tuzağına düşecek, dedim. Bu terimi ilk ben kullandım. Fakat şu an yönetimde olan zihniyet ülkeyi hem hukukta hem de eğitimde dibe vurdurdu. Bugünkü hükümete iki önemli tavsiyem var: Hukuk ve eğitim. Bu ikisini önüne koysunlar, arkasından ekonomi toparlanır. Bilmiyorlarsa öğretiriz. Biz tavsiyelerimizi söyleyelim. Birincisi; ekonomiyi düzeltmenin yolunun hukuk devletinden geçtiğini büyük puntolarla masalarının üzerine yazıp, sabah akşam günde on defa okumaları lazım. Yanlarında çalışanlara da ‘Oğlum, kızım bana günde on defa hatırlat; ekonomiyi düzeltmenin yolu hukuktan geçer’ demeliler” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL