Siyaset

Ali Babacan’dan ‘tek tip insan’ eleştirisi

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarDEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ı anma programında konuştu. İSTANBUL (İGFA) – Tek tipçiliğin dayatıldığı bir dönemde farklı fikirleri buluşturduğu için Saadet Partisi’ne teşekkür eden..

Ali Babacan’dan ‘tek tip insan’ eleştirisi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ı anma programında konuştu.

İSTANBUL (İGFA) – Tek tipçiliğin dayatıldığı bir dönemde farklı fikirleri buluşturduğu için Saadet Partisi’ne teşekkür eden Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, günümüzün en yakıcı sorunlarından birisinin ifade özgürlüğü olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin pek çok kez ‘üste çıkanın alttakini ezdiği’ bir zihniyetle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Babacan, “Yönetenler değişti ancak baskıcı anlayış maalesef sık sık yeniden tezahür ediyor. Yönetime gelenler, kendinden olmayanların haklarını çiğnemeye başlıyor. “Tarihimizin tozlu raflarında, eski ceza kanunumuzda meşhur 141, 142 ve 163. maddeler var. ‘Komünizm propagandası’ ve ‘din propagandasının’ cezası çok ağırdı. 1974 yılında Erbakan’ın MSP’si ile Ecevit’in CHP’sinin kurduğu koalisyonun amaçlarından birisi düşünce suçundan hüküm giyenlerin affedilmesini sağlamaktı. Erbakan o günlerde şöyle demişti: ‘Memlekete iç barış hürriyet havası ile gelecektir. Günah fikirde değildir’. Bu sözlerde zamanının çok ötesine uzanan bir bilgelik görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Gücü ele geçirenlerin, kendi fikirlerini dayatıp tek tip insan görmeyi arzu ettiklerini söyleyen Ali Babacan, “Farklı görüş dile getirenler kendilerini karakolda buldu. Bu yönetim zihniyeti ülkemizi renksizleştiriyor, siyasetin de memleketin de tadı tuzu kaçıyor. Zalimin karşısında mazlumdan yana duranlar, devlet gücü ellerine geçtiğinde zulmeden olmamalıdır. ‘Garson devlet’ şiarını yaşatmaya, uluslararası ilişkilerde çok taraflılığa önem veren bir stratejiye ihtiyaç var” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL