İGF Haber

Artuklu Üniversitesi, Mardin telkarisine sahip çıktı

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarMardin’in geleneksel bir ürünü olan telkârinin korunması, geliştirilmesi ve geleceğe taşınması yönünde; Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen, Midyat Kaymakamlığı sahipliği ve Mardin Artuklu Üniversitesi ortaklığında yürütülen proje meyvelerini..

Artuklu Üniversitesi, Mardin telkarisine sahip çıktı

Mardin’in geleneksel bir ürünü olan telkârinin korunması, geliştirilmesi ve geleceğe taşınması yönünde; Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen, Midyat Kaymakamlığı sahipliği ve Mardin Artuklu Üniversitesi ortaklığında yürütülen proje meyvelerini vermeye başladı.

MARDİN (İGFA) – Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ)’nin ‘Telkâri Tasarım ve İnovasyon Merkezi’ meyvelerini vermeye başladı.

‘Telkâri Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin işlevsel hale geldiği günden itibaren toplamda 15 kişinin istihdam edildiğini ve şu an hali hazırda 7 çalışanın bulunduğu bilgisini paylaşan MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, bu kapsamda ulusal ve uluslararası pazarlarla anlaşmalar yapıldığını söyledi. Özcoşar, Mardin’in sanat mirasını, akademik ve modern ötesi bir yaklaşımla yeniden yorumlayarak dünyaya sergilemeye hazır olduklarını kaydetti.

Yöresel bir ürün olan telkârinin rekabetçi yönünün arttırılması ile bölgeler arasındaki dengenin sağlanmasına destek verildiğini belirten MAÜ Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Semra Gürbüz ise, telkârinin nasıl yapıldığını ve süreçlerini gösterecek ve onlara bu sanatı hissetme deneyimini yaşatabileceğini anlattı. Gürbüz, bölgede takı alanında sanat eğitimi alan öğrencilerin tam donanımlı bir atölyede, teknolojik imkânlar ile eğitimlerine destek olmalarını, inovasyon ve süreç yönetimine hâkim olarak, kuyumculuk sektöründe staj imkânlarına sahip olmalarını sağlamak maksadı ile kurulan ve Midyat Meslek Yüksek Okulu koordinatörlüğünde yakın zamanda uygulama ve eğitim çalışmalarına başlayacak atölyenin öğrenciler ve ziyaretçilerini beklediği söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL