Bursa Haberleri Gündem

“BUSKİ, KUYU SUYUNA FAHİŞ FATURA KESİYOR”

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarCHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa halkının mahkum edildiği pahalı su birim fiyatını bir kez daha gündeme taşırken, BUSKİ’nin abonelere kuyu suyunu Doğancı suyu ile aynı fiyattan verdiğini..

“BUSKİ, KUYU SUYUNA FAHİŞ FATURA KESİYOR”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa halkının mahkum edildiği pahalı su birim fiyatını bir kez daha gündeme taşırken, BUSKİ’nin abonelere kuyu suyunu Doğancı suyu ile aynı fiyattan verdiğini açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne su birim fiyatlarının indirilmesi çağrısını yineleyen Karaca, “Mart ayı ve sonrasında yüksek su birim fiyatları gündeme gelmiş, birim fiyatlarda indirim talep etmiştik. İndirim bir yana, BUSKİ aylık enflasyon oranında zam yapa yapa metreküp birim fiyatını 4,01 liraya yükseltmiş bulunuyor” dedi.

BUSKİ’nin Bursa’da ikamet eden tüm abonelere aynı kalitede çeşme suyu sağlayamadığına işaret eden Karaca şunları söyledi:

“Bursa’da su musluktan içilirdi ama AKP döneminde bu durum değişti, su artık maalesef sadece sebilden içilebiliyor. Çünkü BUSKİ artık her aboneye içilecek kalitede su vermiyor. Bursa’nın ova kesimindeki mahallelerde, Nilüfer’deki bazı mahallelerde musluklardan kuyu suyu akıyor. Su sıkıntısı gerekçesiyle Bursa’nın yarısındaki musluklarda kuyu suyu, öteki yarısında ise arıtma tesisinden geçmiş Doğancı suyu akıyor. BUSKİ, kuyu suyu verdiği abonelere de, arıtılmış su verdiği abonelere de ayrım yapmaksızın m3’te 4,01 TL su birim fiyatı uyguluyor. Bu haksızlıktır. Kuyu suyu verilen bölgelerde su m3 birim fiyatı, diğer abonelere göre göre en az yüzde 60-70 indirimle fatura edilmelidir.”

HANE BAŞINA 2 TON ÖZEL İNDİRİMLİ SU TALEBİ

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, hane halkına kaliteli içme suyu sağlanmasının insani bir görev olduğuna, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de su faturalarında yüzde 20’lik bölümü insani kullanım hakkı çerçevesinde bedelsiz uyguladığına işaret ederek, “Bursa’da da su faturalarında su birim fiyatının düşürülmesinin yanı sıra, ilk 2 m3 için su birim fiyatının maliyet rakamı olan 1 TL’ye sabitlenmesini talep ediyoruz” dedi. Bursa’nın su kaynaklarının üzerinde kurulu bir kent olmasına rağmen su fiyatları bakımından Türkiye’nin en pahalı su satan belediyelerinden birisi olduğunun altını çizen Karaca, “30 büyükşehir içinde suyu 7’nci pahalı satan belediye Alinur Aktaş yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesidir. Bursa’da suyun maliyetinin BUSKİ tarafından fatura edilen rakamın 4’te 1’i olduğunu biliyoruz. Suyun m3’ünü 1 liraya mal edip, 4 liraya satan BUSKİ’nin görevi Bursa halkına hizmet vermek midir, Bursa halkını kazıklamak mıdır?” diye sordu.

“BURSALILAR DAMACANA SU SATAN ŞİRKETLERE MAHKUM EDİLDİ”

Karaca, musluktan akan suyun içilemediği Bursa’da 4 kişilik bir ailenin damacanayla satın aldığı içme suyu için aylık ortalama 150 lira ödediğine de işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“İster Doğancı suyu, ister kuyu suyu alıyor olsun, Bursa halkı, büyük oranda damacana suyu satan su şirketlerine mahkûm edilmiş durumdadır. Alinur Aktaş’ın yönettiği Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ, su birim fiyatlarında indirime giderek, Bursalıların harcamak zorunda bırakıldığı içme suyu maliyetinin hiç değilse bir bölümünü karşılama anlamında halkımıza destek olmalıdır. Alinur Aktaş, kimsenin okumadığı yandaş gazetelere, kimsenin izlemediği yandaş televizyonlara para saçmak yerine, kendisine emanet edilmiş belediye bütçesini kamu yararına kullanmalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL