Yazarlar

CAMİ CEMAAT’İNDEN ŞİKAYET VAR

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarÜlkemizde Din Görevlisi denince akla, genellikle önce cami hizmeti veren İmam ve Müezzinler geliyor. Bununla birlikte Müftü, Vaiz ve diğer Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları da Din Görevlisi olarak hafızamıza..

CAMİ CEMAAT’İNDEN ŞİKAYET VAR

Ülkemizde Din Görevlisi denince akla, genellikle önce cami hizmeti veren İmam ve Müezzinler geliyor.

Bununla birlikte Müftü, Vaiz ve diğer Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları da Din Görevlisi olarak hafızamıza yer etmiş saygı değer insanlar.

Fakat toplumla, bu konuda her gün 5 defa buluşmaları bakımından ve çerçeveyi biraz daha küçük tutma adına çevremizdeki Din Görevlileri olarak burada İmam ve Müezzinler her daim örnek kişilikler olmuşlardır.

Bu anlamda cami cemaatinin din görevlilerine, din görevlilerinin de cemaatlerine karşı sorumlulukları vardır.

Din görevlisi bu görevi asla memur zihniyeti ile yapmamalı, cemaatindeki herkesi mümkün mertebe selamlaşacak kadar da olsa tanımaya çalışmalıdır.

Kesinle vakit namazlarına ilk gelenlerden olmalıdırlar.

Herkesin arkasından camiden ayrılmalıdır.

Bir cami imamının cami avlusunda cemaatini yara yara olanca hızıyla aracına binip uzaklaşmasının aciliyeti bilinmeden hoş karşılanması biraz zordur.

Çünkü onun makamı örnek kişiliğin temsil edildiği yerdir.

Maalesef medyamız bu tarz şikayetler ile hemhâl olmaya başladı.

Ayrıca İlçemize bağlı bazı mahallelerde gün içindeki vakit namazların da caminin kapalı olmasından dolayı muzdarip olan vatandaşlarımız oluyormuş.

Bunu bir iddia olarak kabul ediyorum. Aksi inanın beni çok yaralar. İlk kez duydum ve tekrarlanmaması adına bir gazeteci olarak yüzüm kızara kızara böyle bir yazıyı kaleme alma gereği duydum. Umarım da son olur.

Arzumuz böyle durumları kendi içimizde nezaket çerçevesi içinde çözmekten yana.

Zaman kenetlenme zamanı. Hoşgörü ile “Önce sen” deme zamanı.

Memleketimiz 7 düvele karşı 7 cihanda savaşırken bizim kendi içimizde birbirimizi huzursuz etmesinin kimseye katacağı bir şey yok.

Sen ben yok biz var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL