Gündem

CHP: “Zeytin üreticisinin çığlığına kulak tıkamayın”

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarCHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Ege Bölgesinde 23, 24 ve 25 Ocak 2021 tarihlerinde etkili olan kar yağışı ve sonrasında oluşan don nedeniyle Bursa’da zeytin ağaçları..

CHP: “Zeytin üreticisinin çığlığına kulak tıkamayın”

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Ege Bölgesinde 23, 24 ve 25 Ocak 2021 tarihlerinde etkili olan kar yağışı ve sonrasında oluşan don nedeniyle Bursa’da zeytin ağaçları konusunda üreticinin yardım çığlığına kulak tıkandığını iddia etti.

BURSA (İGFA) – TBMM’de basın açıklaması yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, zeytin bahçeleri zarar gören çiftçiler ve ilçelerin ziraat odalarını ayrı ayrı ziyaret ederek bilgi aldığını anımsattı. Tüm çiftçilerin ve zeytin üreticilerinin ciddi bir borç yükü altında olduğunu kaydeden Milletvekili Sarıbal, 2020 yılındaki ürünlerinden para kazanamadıkları gibi afet ile karşı karşıya kaldıklarını ve 2021 yılı ürünlerini de kaybettiklerini söyledi.

“Derhal bu çiftçilerin borçları faizsiz ertelenmeli” diyen Sarıbal, “Borçlarının faizleri silinerek, kalan borçları uzun süreli olarak yapılandırılmalı. Borçların ertelenmesi ve yapılandırılması yetmez. Ürünlerinin bakımını yapmak ve hayatlarını idame edebilmeleri için maddi destek verilmeli” diye konuştu.

Sarıbal, yetkililerin aşırı soğuklardan zarar gören bahçelerde gereken incelemeyi yaparak, oluşan zararı tespit etmeli ve çiftçiye gereken desteği hızlı bir şekilde vermesi gerektiğini kaydetti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL