Bursa Haberleri Gündem

CHP’DEN HAK HUKUK VE ADALET ÇAĞRISI!

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilişinin yıldönümünde tablo üzücü Cumhuriyet Halk Partisi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 72’nci yıldönümünü 81 ilde eşzamanlı yapılan açıklamalarla kutladı. İçinde yaşadığımız tek..

CHP’DEN HAK HUKUK VE ADALET ÇAĞRISI!
İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilişinin yıldönümünde tablo üzücü
Cumhuriyet Halk Partisi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 72’nci yıldönümünü 81 ilde eşzamanlı yapılan açıklamalarla kutladı. İçinde yaşadığımız tek adam rejiminin hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejim olduğunun vurgulandığı açıklamayı, Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte CHP Bursa İl Başkan Yardımcısı Av. Baran Güneş okudu.
Açıklamadan satır başları şöyle:
“ÜLKEMİZDE TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER GÜVENCE ALTINDA MI?”
“Sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılındayız. Beyannamenin kabulünün yıldönümünde; ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten, COVİD-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız.
İçinde yaşadığımız tek adam rejimi: hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Ülkemizin hak ve özgürlükler karnesi, eşit-özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından, hak etmediğimiz bir utanç tablosudur.”
“YARGI KARARINA RAĞMEN HAKLARI İADE EDİLMEYENLER VAR
“* Türkiye, “Özgür Olmayan ülkeler- kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür.
* Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde; Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. sıraya gerilemiş,
* Türkiye: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda, 9 bin 250 başvuruyu ikinci sırada yer almıştır.
” Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleriyle baş başa bırakılmıştır.”
“GÜÇLENDİRİLMİŞ DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEME GEÇİLECEK”
“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultay delegelerinin tamamı tarafından imzalanan ‘2. Yüzyıla Çağrı- beyannamemizde de yer aldığı üzere;
– iktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır.
– Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir.
– Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır.
Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için: başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir.
Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir.
Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir.”
“SARAY İKTİDARI UNUTMASIN! İNSANLAR EŞİT DOĞAR”
“Cumhuriyet Halk Partisi; sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına temel haklarımızın önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir.
Saray iktidarı unutmamalıdır ki; bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar.
Dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL