Yazarlar

ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar  Merhaba sevgili ebeveynler, son zamanlarda en fazla duyduğum ve pandemi ile birlikte de artan şikayetlerden biri çocuğum çok fazla televizyon, bilgisayar, telefon ve oyunlarla vakit geçiriyor oluyor. Pandemi..

ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI

 

Merhaba sevgili ebeveynler, son zamanlarda en fazla duyduğum ve pandemi ile birlikte de artan şikayetlerden biri çocuğum çok fazla televizyon, bilgisayar, telefon ve oyunlarla vakit geçiriyor oluyor.

Pandemi ile birlikte bu konuda danışmanlık talep eden ebeveyn sayısının da {80effd4d5ca955e4a3b31ac06f47af13385e7a9c41534888bc8ae77abd0af13d}50 oranında arttığını söyleyebilirim. Çocuklar tabletleri hem ders aracı olarak hem de oyun oynama aracı olarak kullanıyorlar. Durum böyle olunca tablet ders çalışma aracı mı, yoksa oyun oynama aracı mı çocukların da kafaları karışıyor. “Tableti oyun oynama aracı olarak gören bir çocuğun online dersleri ne kadar verimli olur?” bu da sorgulanacak durumlardan biri. Dolayısıyla derslerin online oluşu hem ders verimliliğini hem sosyal ilişkileri hem de problem çözme becerilerini etkiliyor. Çocuklar tabi ki ailelerinin gözetiminde ekranla vakit geçirebilirler ama bu vaktin süresi önemli çünkü bağımlılık haline geldiğinde hem aileler hem de çocuklar büyük risk altına giriyorlar.

Çocuklar ekranla ne zaman tanışmalı?

Ekranla çok küçük yaşta tanışan çocukların, ilerleyen zamanlarda ekran bağımlısı olma ihtimali daha çok artıyor.

Bu konuda, Fransız Psikiyatrist Serge Tisseron’un geliştirdiği 3-6-9-12 kuralı, hem ebeveynlere hem de uzmanlara rehber olabilecek bir kaynak.

 

3 yaş öncesinde çocuk ekrana maruz kalmamalı,

6 yaşa kadar çocuğun kendine ait bir oyun konsolu/elektronik cihazı olmamalı,

9 – 12 yaşları arasında çocuklar internete girerken ebeveynleri kontrol etmeli,

12 yaşından önce sosyal medya hesabı kullanmamalıdır.

Bu bağımlılığı önlemek için ailelerin bazı tedbirler alması gerekmektedir. Bir oda haricinde başka odada televizyon olmamalı. Ekran izleme sürelerine bazı kısıtlamalar getirilmeli, aile bu konuda net olmalı ve sınırları koymalı. Aile de bu sınırlara uymalı çocuğa örnek olacak şekilde davranmalı yani çocuğa telefon yasağı koyup kendisi çocuğun yanında sürekli ilgilenirse bunun çocuk üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Siber zorbalık hakkında ve ekranın zararları hakkında çocuk bilinçlendirilmeli ve anne babalarda en çok gözlemlediğim durum olan ‘aman çocuk sakinleşsin, yemek yesin, uslu dursun’ düşüncesiyle çocuğunu ekran karşısına oturtması. Aile bu gibi durumlardan kaçınmalı, alternatifler üretmeli ailecek kaliteli vakit geçirmeye özen göstermeli ve çocuğun yeteneği, ilgisi olduğu bir alana onu yönlendirmelidir. Çocuğunuzun ekran bağımlılığını değiştirmek için evde de bazı değişiklikler yapmak durumundasınız. Yemek saatlerinde televizyon eşliğinde yemek yiyorsanız, ailede herkes akşam uyuyuncaya kadar televizyon, telefon ile vakit geçiriyorsa yapacağınız hiçbir şey işe yaramayacaktır.

Ekran bağımlılığı olan çocuklar kendilerini çok güzel bir şekilde gizleyebilir. Bu yüzden anne babalar çok dikkatli ve iyi bir gözlemci olmalıdırlar. İlk başlarda her konuda değişime direnç olacağını kabul edip sınırlarınızı koyun. Sınırlarınızı koyarken şefkatli olmanız direnci kırmaya yardımcı olacaktır.

Mutlulukla kalın J

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL