İGF Haber

DİKA’dan Genç İstidam Projesi için 40 milyon TL

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarDicle Kalkınma Ajansı ile Mardin Artuklu Üniversitesi arasında ortak olarak düzenlenen birçok projeden biri olan Genç İstihdamı Projesi kapsamında ‘İmalat Sektörü İçin Girişimcilik Eğitimi’ projesi başladı. MARDİN (İGFA) –..

DİKA’dan Genç İstidam Projesi için 40 milyon TL

Dicle Kalkınma Ajansı ile Mardin Artuklu Üniversitesi arasında ortak olarak düzenlenen birçok projeden biri olan Genç İstihdamı Projesi kapsamında ‘İmalat Sektörü İçin Girişimcilik Eğitimi’ projesi başladı.

MARDİN (İGFA) – Yeni bir iş kurmanın zorlukları ile daha iyi baş etmek, genç girişimcileri bilgi ve araçlarla donatmak, girişimcilerin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olmak, Girişimciler açısından çok önemli olan motivasyonu ve proaktiviteyi desteklemek amacıyla Mardin’de hizmet ve imalat sektörüne yönelik girişimcilik eğitimleri gerçekleştirilmeye başlandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin yeni vizyonu çerçevesinde istihdamın arttırılması ve öğrencilerin mezuniyet sonrasında iş bulabilme imkânlarının arttırılmasına yönelik stratejik planların geliştirildiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar; “Genç İstihdamın Teşviki Projesi kapsamında öğrencilere teknik destek vererek teorikte kalan bilgilerin pratize edilmesini ve iş sahasına hâkim girişimci donanımlı bireyler yetiştirmeyi önemsiyoruz.” dedi.

DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı da genç istihdamın desteklenmesi için 2020 yılının haziran ayından itibaren çalışmalara başladıklarını söylerken, 3 yıl sürecek olan projenin  her aşamasında başarılı olabilmek için sıkı bir işbirliğine ihtiyaçları duyduklarını söylerken, Uygulamalı Girişimcilik  Eğitimi Genç İstihdam Projesi’nin 40 milyon liralık proje olduğunu aktardı.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi  iki hafta sürecek. Eğitimin ilk haftasında klasik girişimcilik eğitimi verilecek, ikinci haftasında ise yenilikçi, orta yüksek/ileri teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösterecek girişimcilerin ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin kazandırılması sağlayacak şekilde, ağ Kurma, Girişimin Mali Yapısının Belirlenmesi ve Yönetimi, Yeni Girişimler için Finansal Kaynaklara Erişim, İnovasyon/Yenilik Yönetimi, Büyüme Sürecinin Yönetimi ve Büyüme Stratejileri, Fikri Mülkiyet Hakları, İş Planı geliştirme vb. Konuları içerecek şekilde bu alanda ihtiyaç duyabilecekleri konularla ilgili bilgi çalışma yapılacak.

Toplantılara toplam en az 2 bin üniversite öğrencisinin katılması bekleniyor.
 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL