Sağlık

Dr. Fevzi Yavuzyılmaz: “Böbrek hastalığında erken teşhis önemli”

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarKronik böbrek hastalığının tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, hastalığın erken teşhisinin kritik derece öneme sahip olduğunu söyledi. BURSA..

Dr. Fevzi Yavuzyılmaz: “Böbrek hastalığında erken teşhis önemli”

Kronik böbrek hastalığının tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, hastalığın erken teşhisinin kritik derece öneme sahip olduğunu söyledi.

BURSA (İGFA) – Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Dünya Böbrek Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Böbrek hastalığının farkındalığının düşük olmasının erken dönemde tespit edilememesine yol açtığını ifade eden Dr. Yavuzyılmaz, “Böbrek hastalığı zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır” dedi.

Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu bilgisini veren Dr. Yavuzyılmaz, “Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır“ diye konuştu.

Kronik böbrek rahatsızlığından korunmak için düzenli olarak yapılan egzersizin ve sağlıklı beslenmenin oldukça önemli olduğunun altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, “Bunun yanında yeterli sıvı alımına dikkat etmeli, tuzu da olabildiğince azaltmalıyız. Ağrı kesici ilaçlardan olabildiğince kaçınmalıyız. Sigarayı bırakmak, birçok hastalığın önüne geçebileceği gibi böbrek hastalıklarından korunmada da oldukça önemli bir yere sahiptir. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürmeniz ayrıca en önemlisi risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL