İGF Haber

Eğitim-Sen: “Gerekli önlemler alındıktan sonra okullar açılmalıydı”

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarEğitim-Sen Kilis İl Temsilcisi Mustafa Kandemir, okulların açılmasıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaparak, gerekli önlemler alındıktan sonra okulların açılmasının daha iyi yerinde olacağını kaydetti. KİLİS (İGFA) – Milyonlarca..

Eğitim-Sen: “Gerekli önlemler alındıktan sonra okullar açılmalıydı”

Eğitim-Sen Kilis İl Temsilcisi Mustafa Kandemir, okulların açılmasıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaparak, gerekli önlemler alındıktan sonra okulların açılmasının daha iyi yerinde olacağını kaydetti.

KİLİS (İGFA) – Milyonlarca eğitim emekçisini ve öğrenciyi ilgilendiren kararların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından saat 22:15’te açıklandığına dikkati çeken Eğitim Sen Kilis İl Temsilcisi Mustafa Kandemir, büyük karmaşanın yaşanmasına sebep olduğunu öne sürdü.

Eğitim emekçilerinin aşılanması tamamlanmadan yüz yüze eğitime başlanmaması gerektiği bilim insanları ve sendika tarafından sürekli olarak ifade edildiğini anımsatan Başkan Kandemir, “Eğitim emekçilerinin ‘e-nabız’da karşılaştığı mesaj ‘aşılamada öncelikli grupta değilsiniz’ oldu. Eğitim emekçileri salgının başından bu yana yüz yüze eğitimin öğrencilerimiz için vazgeçilmez olduğunu ifade etmeye çalıştık. Ancak burada asıl sorun okulları açılması değil, okulların hangi koşullarda açılacağı ve yüz yüze eğitimin nasıl devamlı hale getirileceğidir” dedi.

MEB’nın piyasacı bir bakışa teslim olduğunu öne süren Kandemir, yapılması zorunlu hazırlıkları da maliyet hesabına indirgediği için okullardaki koşulların Mart-2020’den farklı olmadığını kaydetti. “Eğitim emekçileri aşılanmadan, gerekli önlemler alınmadan, seyreltme ile ilgili hazırlıklar tamamlanmadan yüz yüze eğitime geçilmesi doğru değildir” diyen Kandemir, “Açıklanan kararların akşamdan sabaha uygulanma koşulu yoktur. Eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin sağlıklarını koruyacak şekilde yüz yüze eğitimle ilgili usul ve esaslar belirlenmelidir. Eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlık hakları önceliğimizdir” diyerek eğitim emekçilerinin sürece ilişkin taleplerini madde madde sıraladı.

Eğitim Sen Kilis İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada dile getirilen konular şöyle oldu:

“1-Okullarımızda salgında eğitime başlayabilmek için alınan önlemleri, öğrencilerimiz ve eğitim emekçilerinin sağlığı için inceleyerek, gerekli önlemler alınmamışsa bunu bir tutanakla kayıt altına alarak, 

2- Aşı olamadığını ve bu koşullarda yüz yüze eğitime başladığını, oluşabilecek salgına bağlı sağlık sorunlardan kararı alan kamu yöneticilerinin sorumlu olduğunu ve bu nedenle acilen aşılamanın yapılmasına dair çalıştığı kuruma dilekçe ile başvararak, 

3- Sağlık riski oluşursa veya alınan önlemler ile koruyucu malzeme temininde eksiklik yaşanırsa, sendikamızın 31 Ağustos 2020 tarihinde aldığı karara istinaden, durumu okul yönetimine yazı ile bildirip, sorun giderilene kadar çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanarak,

4- Öğrencilerimizin eğitim ve sağlık haklarının korunması için süreci yakından takip ederek, yüz yüze eğitime gelemeyen öğrencilerin eşitsizlik yaşamaması için sınavların iptal edilmesi talebimizi yüksek sesle ifade ederek, 

5- Alınan karardan etkilenen eğitim emekçileri ve öğrencileri karar alma süreçlerine dahil etmeyen MEB’in bu tutumunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bundan sonrada aynı durumun oluşmaması ve yaşanan sorunların çözümü için tepkimizi göstererek mücadeleye devam edeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL