İGF Haber

Erzurum’da Alaca Şehitleri anıldı

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarErzurum’da tarihin en korkunç katliamlarından biri olan Alaca katliamında şehit edilen 278 kişi, katliamın 103’üncü yılında Aziziye ilçesi Alaca köyünde anıldı. ERZURUM (İGFA) – 10 Mart 1918’de Ermeni çeteleri..

Erzurum’da Alaca Şehitleri anıldı

Erzurum’da tarihin en korkunç katliamlarından biri olan Alaca katliamında şehit edilen 278 kişi, katliamın 103’üncü yılında Aziziye ilçesi Alaca köyünde anıldı.

ERZURUM (İGFA) – 10 Mart 1918’de Ermeni çeteleri tarafından vahşice öldürülen, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 278 kişi, okunan dualarla yad edildi.  Alaca Şehitliği’ndeki törene Aziziye Kaymakamı Metin Baskın, İlçe Garnizon Komutanı Ulaştırma Albay Raşit Menteş, Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile köy halkı ve öğrenciler katıldı. 

Anıta çelenk konulması ve saygı atışı ile başlayan törende konuşan Alaca Köyü muhtarı Veysel Özkaya, 103 yıl önce 10 Mart günü Alaca köyündeki savunmasız, yaşlı, kadın, erkek, çocuk ve masum 278 insanın samanlığa doldurulup üzerlerine benzin dökülerek yakıldığını, öldüklerinden emin olmak için de cansız bedenlerine kurşun yağdırıldığını belirterek Ermenilerin sokaklarda rastladıkları kişileri ise süngüleriyle hunharca katlettiklerini söyledi. 

519 BİN SİVİL ŞEHİDİMİZ VAR

Atatürk Üniversitesi Türk- Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu ise, bugüne kadar Türk analarının hep kahraman doğurduğuna işaret ederek, dünyadaki bütün anaların kutsal olduğunu ama Türk analarının daha bir kutsal olduklarına vurgu yaptı.  Osman Paşa’nın şahsında Türk milletine ve değerli orduya taziyelerini ileten Kürkçüoğlu, “Ermeni çeteleri, köyü basarak bir katliam yaptılar. Köyde kadınlar, yaşlılar ve çocuklar vardı. Savaşla alakası olmayan sivil halkı şehit ettiler. Birinci Dünya Savaşında 519 bin sivil şehidimizle birlikte toplamda 2,5 milyon nüfusluk bir kaybımız var” dedi. 

Ermenilerin Müslüman Türklere yaptığı katliamların insanlık tarihine utanç olarak yazıldığını ifade eden Kürkçüoğlu, bütün Avrupa ülkelerini Ermenilerin Erzurum’da gerçekleştirdiği katliamı ve toplu mezarları görmeye davet etti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL