Gündem

Gemlik Kent Konseyi’nden haddini aşan eleştirilere tepki

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarGemlik kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sosyal medyadan hakaret eden, daha sonra ise tepkiler nedeniyle istifa eden Kilis Kent Konseyi Başkanı’nı eleştirdi. Kilis Kent..

Gemlik Kent Konseyi’nden haddini aşan eleştirilere tepki

Gemlik kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sosyal medyadan hakaret eden, daha sonra ise tepkiler nedeniyle istifa eden Kilis Kent Konseyi Başkanı’nı eleştirdi.
Kilis Kent Konseyi Başkanı Fikret Oğuztürk, sosyal medya sayfasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu ve CHP seçmenine yönelik ağır hakaretlerde bulunmuştu. Hakaretlerinin gündeme gelmesiyle görevinden istifa eden başkana bir tepki de Gemlik Kent Konseyi’nden geldi.
Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya “Kilis Kent Konseyi başkanının sözleri hepimizi derinden sarsmıştır” diyerek “Bu ifadeler, ilgilinin kendi sorumluluğundadır. Kilis’e, Kilis Kent Konseyine ya da Kent Konseylerine mal edilmesi söz konusu olamaz. Kapsayıcı ve bütünleştirici duruşuyla ön plana çıkan kent konseylerinin temsilcileri olarak üslup dışı bir tavırla ifade edilen bu görüşleri hiçbir şekilde kabul etmiyor, Kent konseylerinin sivil duruşuna zarar verecek her türlü yaklaşımı şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu.
Çetinkaya’nın açıklaması şu şekilde:
“Kent konseyleri, şehrin tüm paydaşlarının bir araya geldiği, şehri için dertlendiği, gönüllü olarak şehrin yönetimine dahil olduğu siyaset üstü yapılardır. Hiç kimseyi geride bırakmadan, şehre dair söylenen her sözün kıymet bulduğu, tüm siyasi parti temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarını, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini ve şehir gönüllülerini içinde barındıran örnek bir uzlaşma zemini; ülkemizin birliğinin, beraberliğinin adeta bir yansıması niteliği taşıyan katılım mekanizmalarıdır.
Türkiye Kent Konseyleri Birliği, ülkenin dört bir yanında daha yaşanabilir, daha mutlu şehirler oluşturmak ve geleceğe aktarmak için çaba gösteren kent konseylerinin üye olduğu. çözüm odaklı bir işbirliği ve iletişim ağıdır. Hem kent konseylerinin temsilcileri hem de birliğimiz çatısı altındaki tüm üyelerimiz, bu kurumlar ile ilgili tüm etkinliklerde ve bulunduğu tüm ortamlarda siyasi kimliklerini bir tarafa bırakarak çözüm üretme gayretinde olmuşlardır. Nitekim Kent Konseylerinin temel misyonu gereği temsilcilerine de yakışan budur. Tarafsız bir sembol niteliği taşıyan, ülkemizin kıymetli bir degeri olan kent konseylerinde görev alan herkesin bunun bilincinde olması gerekmektedir.
Bu bağlamda Kilis Kent Konseyi başkanının sözleri hepimizi derinden sarsmıştır, Bu ifadeler, ilgilinin kendi sorumluluğundadır. Kilis’e, Kilis Kent Konseyine ya da Kent Konseylerine mal edilmesi söz konusu olamaz. Kapsayıcı ve bütünleştirici duruşuyla ön plana çıkan kent konseylerinin temsilcileri olarak üslup dışı bir tavırla ifade edilen bu görüşleri hiçbir şekilde kabul etmiyor, Kent konseylerinin sivil duruşuna zarar verecek her türlü yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.
Birliğimizce, ilgili hakkında gerekli inceleme başlatılmış olup, üyeliği askıya alınmıştır. Kent konseylerinin çalışma alanı ve prensipleri ile ters düşen bu tip ifadeler barındıran paylaşımların yapılması, birliğimizin etik değer ve ilkelerine de aykırıdır. Birlik olarak, Kent Konseylerinin temel misyonu ve kuruluş gerekçelerini aşan her türlü ifadenin karşısında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. “

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL