İGF Haber

Gürün Dut Pekmezi, ‘coğrafi’ tescili aldı

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarYaz mevsiminde olgunlaşan dutlardan elde edilen, meşakkatli yollardan geçerek yapılan pekmez, Sivas’ın Gürün ilçesine ait bir lezzet olarak tescillendi. SİVAS (İGFA) – Gürün Kaymakamlığı tarafından başvurusu yapılan Gürün Dut..

Gürün Dut Pekmezi, ‘coğrafi’ tescili aldı

Yaz mevsiminde olgunlaşan dutlardan elde edilen, meşakkatli yollardan geçerek yapılan pekmez, Sivas’ın Gürün ilçesine ait bir lezzet olarak tescillendi.

SİVAS (İGFA) – Gürün Kaymakamlığı tarafından başvurusu yapılan Gürün Dut Pekmezi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili aldı. Yaz mevsiminde olgunlaşan dutlardan elde edilen, meşakkatli yollardan geçerek yapılan pekmezin Gürün’e ait bir lezzet olduğu tescillendi. Gürün Kaymakamlığı, “İlçemize hayırlı olsun” mesajıyla yaptığı açıklamasında, ürünün resmi sahibinin artık Gürün olduğunu bildirdi.

Hastalıklara karşı korunmak ve vücut direncini arttırmak için tüketilen dut pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor. Kansızlıktan kemik sağlığına, kolestrolden karaciğer hastalıklarına karşı adeta koruyucu bir besin olan dut pekmezi Anadolu’da sıkça tüketilen lezzetler arasında yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL