Yazarlar

İŞ KAZASI DEĞİL.! İŞ CİNAYETİ

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarMalumunuz birkaç gün önce Gemlik’te bir firmada iş kazası yaşandı. İsmini vermek istemediğim bu firma daha evvel de yaşanan iş kazasında gene bir Gemlik evladının canına mal olmuştu. Öncelikle..

İŞ  KAZASI DEĞİL.!  İŞ CİNAYETİ

Malumunuz birkaç gün önce Gemlik’te bir firmada iş kazası yaşandı. İsmini vermek istemediğim bu firma daha evvel de yaşanan iş kazasında gene bir Gemlik evladının canına mal olmuştu.

Öncelikle daha evvel yaşanan iş kazasından bahsetmek istiyorum. İş kazası diyorum ama aslında iş cinayeti demek gerekli.

17 Temmuz 2015’ te meydana gelen ve 32 yaşındaki Uğur Çavdar’ın yaşamını yitirdiği, Mustafa Karayol’un da yaralandığı patlamayı dün gibi hatırlıyoruz. Evet iş kazası denilen bu olayda gençecik bir arkadaşımız hayatını kaybetti ve bundan sonra mahkeme süreçleri başladı.

Mahkemeye çıkan ve olayın ihmaller ve bilgisizlikten olduğunu anlatan ifadeler ortaya çıkmıştı.

Patlamayla ilgili tutuksuz 5 sanığın yargılamasına Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı.

Ölen Çavdar ile yaralanan Karayol’un yakınları, suçluların cezalandırılmasını isterken, işletme yöneticileri ise patlamaya devreye alınan sistemin neden olduğunu öne sürdü.

Sanıklardan savunmasını yapan Gökşen T., kendisinin fabrikada yönetici olduğunu belirtip, “Yaklaşık 40 yıldır sistemde hiç tıkanıklık yaşanmadı. Kazaya, yapılan revizyon sonucu devreye alınan ve dik çalıştırılması gerekirken yatay çalıştırılan ‘Scrubber’ adlı sistem neden oldu” dedi. Uyarmasına rağmen sistemin bu şekilde çalıştırıldığını ve tıkanıklığın yaşandığını öne süren Gökşen T, tıkanıklığın açılması için su verilmesi gerekirken asit verildiğini de öne sürdü. Patlamanın oluşan gazlardan yaşandığını açıklayan Gökşen T., proje kapsamında çalışanların odasının yerinin de değiştirildiğini belirtip operasyonun başında Murat M. olduğunu ifade ederek suçlamaları kabul etmedi.

Fabrika Müdür Yardımcısı Ali Galip K. de, olayın iş kazası olduğunu ileri sürerek, kullanılmayan hattın kullanılmaya başlaması nedeniyle kazanın yaşandığını söyledi.
Çevre Bakanlığı istediği için ‘Scrubber Sistemi’ni devreye aldıklarını söyleyen Ali Galip K.,

“Yaklaşık 1 milyon Euro masraf yapıldı. Su ile açılması gereken yerde asit hattı yüklenerek, hatalı bir uygulama olmuştur. Murat M, ise bunu bilmeyerek yaptı” diye konuştu.

Şimdi gelelim gene bir iş kazası ve yiten giden bir can daha şimdi ne diyecekler ifadelerde ben bilmiyordum mu diyecekler?

Yazık giden canları hiç mi düşünemiyorlar ağlayan anneleri, babaları, eşleri hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

Siz milyon dolarlar kazanacaksınız diye bu canlar sizin sorumsuzluklarınız yüzün den canlarından mı olacak?

Dönelim son yaşanan kazaya firmada yaşanan her kaza sonrasında ihmalsizlikler zincirleri ortaya cıkıyor.

Amonyak tankına giren 4 işçi zehirlenmişti Hastaneye kaldırılan işçilerden 28 yaşındaki Muhammet Neyaman hayatını kaybederken, Özcan Sait, Zafer Yıldırım ve Halil İbrahim Aytaç yaralandı. Evet bu kaza da da gene ihmalsizlikler zincirleri devam etmekte.

Meydana gelen olaya ilişkin konuşan Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Bursa Şube Başkanı Erkan Tekin Mutlu, amonyak temizlenmesi sırasında meydana gelen olaylarda ihmal olup olmadığına ilişkin cevaplanması gereken sorular olduğunu dikkat çekti.
Zehirlenmenin soluma sonucunda meydana geldiğini göz önüne alırsak “temizlik esnasında solunum cihazlarının kullanılmadığı gözüküyor” diye konuştu.

Erkan Tekin Mutlu, amonyak tankı bakımı öncesinde tanka girmeden önce tankın içerisinde gaz olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerek, alt alevlenme hızı ölçümünün yapılması gerektiğini ve tankta zararsız seviye kabul edilebilecek seviyelerde ölçüm sonucu alındıktan sonra işçilerin tanka girebileceğini söyledi. Evet yapılan açıklamalara da baktığımız zaman gene ihmal sizlikler zinciri devam etmekte.

Gelelim sorulara?

Yapılacak işe özel gerekli iş güvenlik ekipmanları temin edildi mi?

Nasıl kullanacaklarıyla ilgili eğitim verildi mi?

Çalışma öncesi yapılacak işe özel kapsamlı herhangi bir eğitim verildi mi?

Çalışma sırasında alanda bir teknik emniyetçi bulunuyor muydu?

Personelin girmiş olduğu tankta merdiven var mıdır?

Gerekli gaz ölçümleri nasıl yapıldı?

Birçok soru cevap beklemekte bu soruların cevaplarını yapılacak olan mahkemede cevaplarını alacağız.

Elbette birde bu fabrikanın içinde bulundurduğu büyük bir tehlikede var bugün böyle bir kazada gerekli önlemler alamayan bir işle me yaşanacak büyük bir olayda nasıl önlemler alacak?

Yazımı sonunda bu yaşanan olayda yaşamını yitiren vatandaşımıza Allahtan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL