Teknoloji

Kadının fendi dijital şiddeti yenecek!

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarKadınlara yönelik dijital şiddet günden güne artıyor. Yapılan son araştırmalara göre kadınlar, interneti daha çok mevcut sosyal ilişkilerini güçlendirmek için kullandıklarını belirtirken erkeklere kıyasla 2 kat oranda daha fazla..

Kadının fendi dijital şiddeti yenecek!

Kadınlara yönelik dijital şiddet günden güne artıyor. Yapılan son araştırmalara göre kadınlar, interneti daha çok mevcut sosyal ilişkilerini güçlendirmek için kullandıklarını belirtirken erkeklere kıyasla 2 kat oranda daha fazla çevrimiçi tacize maruz kalıyor.

BURSA (İGFA) – Özellikle 18-24 yaş aralığındaki genç kadınlardan yüzde 26’sının siber zorbaların hedefinde olduğu belirtilirken, dijital şiddete karşı kadınların atması gereken adımlar ve tavsiyeler ön plana çıkıyor.

Yapılan son araştırmalara göre kadınlar, erkeklere kıyasla interneti daha çok mevcut ilişkilerini güçlendirmek için kullanırken, oldukça fazla sayıda kadın siber suçların kurbanı oldu. Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kadınların internette karşılaştığı dijital şiddete karşı atılması gereken adımları sıraladı.

DİJİTAL ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLAR NELER YAPMALI?

Öncelikle sakin olunarak durumun değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Akkoyunlu, tacizin ekran görüntüsü başta olmak üzere kanıtların toplanması gerektiğini söyledi.  Çevrimiçi taciz iş yerinden bir arkadaşınız tarafından yapılıyorsa insan kaynakları birimini mutlaka bilgilendirilmesini isteyen Akkoyunlu, “Tacizci, tacizi sosyal hayatınızda da devam ettirmekle ve konumunuza gelmekle tehdit ediyorsa durumu en kısa sürede polisle paylaşmayı ihmal etmeyin ve dijital tacizi fiziksel bir tacize dönüşmeden kolluk kuvvetlerine şikayette bulunun” dedi.

YEDİ ÖNEMLİ TAVSİYE

Akkoyunlu, dijital şiddete maruz kalma riskine karşı kadınlara 7 önemli tavsiyede bulunuyor.

1. Şifrelerinizi kimse ile paylaşmayın. 

2. Web kameranızı uygulamalara bağlı bırakmayın.  

3. Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin ve kimseyle gerekenden fazlasını paylaşmayın.  

4. İnternette tanıştığınız kişilerle yalnız görüşmeyin.  

 5. Cihazlarınızdaki tüm işletim sistemlerini güncelleyin. 

 6. Cihazlarınızı antivirüs yazılımıyla koruyun. 

7. Uygulamalara izin verirken dikkatli olun. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL