İGF Haber

Kıbrıs’ta ‘sivil itaatsizlik’ sesleri yükseliyor

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde COVID-19 nedeniyle uzun zamandır kapalı olan eğlence sektörü, dayanacak güçlerinin kalmadıklarını ifade ederek, Cuma gününe kadar açılım olmazsa sivil itaatsizliğe gideceklerini açıkladılar. Hakan YILDIRIM (KKTC..

Kıbrıs’ta ‘sivil itaatsizlik’ sesleri yükseliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde COVID-19 nedeniyle uzun zamandır kapalı olan eğlence sektörü, dayanacak güçlerinin kalmadıklarını ifade ederek, Cuma gününe kadar açılım olmazsa sivil itaatsizliğe gideceklerini açıkladılar.

Hakan YILDIRIM (KKTC ajans392.com)

KKTC Eğlence Sektörü İnisiyatifi, pandemi koşulları karşısında dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek, Cuma gününe kadar sonuç üretilmemesi durumunda ‘sivil itaatsizlik’ başlatacaklarını ve mekanlarını açacaklarını duyurdular. “Bar, club ve eğlence sektörü işletmelerinin Aralık 2020’den beridir kapalı durumda olduğunu belirten sektör temsilcileri, süreç içerisinde devlet tarafından hiçbir maddi katkı alamadıklarını belirterek, “İşletmelerimizin artık dayanacak gücü kalmamış ve kapanma noktasına gelmiştir. Daha önce yaptığımız eylem sonrasında gerek dönemin Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu bizlere ülkede açılma olması durumunda herkesin açılacağı ve diğer çözüm yolları konularında sözler vermişlerdi. Gelinen süreçte yavaş yavaş açılmaya gidilirken, binlerce kişiye ekmek kapısı olan işletmelerimizin geleceği ile ilgili kaygılar yaşıyoruz. Sadece eğlence olarak bakılan sektörümüzle ilgili artık bir yol haritasının bizlerin önüne konulmasını istiyoruz” diyerek tepki gösterdiler.

Res-Bir’in almış olduğu “sivil itaatsizlik” kararını her şeyi göze alarak kendilerinin de gündemlerine alacaklarını belirten işletmeciler, “Sağlık Her Şeyden Önde Gelir” diyerek bugünlere çok fazla ses çıkarmadan, halkın sağlığını düşünerek gelmiş durumdayız. Her görüşmemizde verilen sözlerin tutulmaması, bizleri hep yaralamıştır. Gerek 2020 Mart ayında yaşanan kapanma, gerekse de aralık ayında gidilen kapanma sürecinde hiçbir maddi destek alamayan eğlence sektörüne sahip çıkılmasını istiyoruz. Eğer Cuma gününe kadar sonuç üretilmemesi durumunda Res-Bir gibi pazartesi günü bizler de iş yerlerimizi açacağımızı duyuyoruz” dediler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL