İGF Haber

Malatya Arapgir’de yüzyıllardır ayakta!

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarMalatya’da Roma döneminde inşa edildiği belirtilen Arapgir Suceyin Mahallesi’ndeki Taş Köprü, yüzyıllardır ayakta kalmayı başardı. Köprünün koruma altın alınması isteniyor. MALATYA (İGFA) –  Arapgir Suceyin Köyü sınırlarına dahil Taş..

Malatya Arapgir’de yüzyıllardır ayakta!

Malatya’da Roma döneminde inşa edildiği belirtilen Arapgir Suceyin Mahallesi’ndeki Taş Köprü, yüzyıllardır ayakta kalmayı başardı. Köprünün koruma altın alınması isteniyor.

MALATYA (İGFA) –  Arapgir Suceyin Köyü sınırlarına dahil Taş Köprü adıyla bilinen tarihi köprü, kitabesi mevcut olmadığından kime ait ve yapılış tarihi hakkında kesin bilgi bulunmuyor. Köprünün bulunduğu mekân dağ eteği ve kayalık bir yer teşkil eder. Kervan yolu üzerinde yer alan köprü ortaçağ daki Malatya- Giresun, Gümüşhane kuzey geçişini sağlamaktadır. Köprüye yakın civarda Kantarcı Han’ının olması köprünün Kemaliye üzeri kuzeye ilerlediğini gösterir.

Köprü çayın dar doğu batı istikametinde kuruludur. Tek kemerli gözü olan harpuşta köprüdür. Abanık tipli kemer özelliği taşır. Doğu ve batı kemer ayakları kaya üzerine oturtulmuştur. Doğu yönünde kemer sonrası 10 metre civarında taş duvar görülmektedir bu yöndeki kemer taş duvara yaslandırılmıştır.

Malzeme olarak köprünün civarında bol bulunan taş parçaları işlenerek değişik ebatlarda kesme taşlar kullanılmıştır. Horasan harç moloz taşlarda yapı malzemesi olarak göze çarpar. Doğu duvarında açılmış önemli sayılabilecek yıkık, köprüye ciddi zarar verebilecek hal sergiler. Köprünü batı kemer sonu da tahrip olmuştur.

Doğu kemer ayaklığı batı kemer ayaklığına göre daha aşağıdadır. Batı ayaklığındaki kaya doğuya göre yüksekte kalmaktadır. Kemer açıklığı 16 metre yüksekliği ise 13 metredir.  Köprünün orta kısmı diğer taraflara göre daha sağlam gözükür.

Harpuşta köprü Arapgir’deki diğer tarihi köprülerden mimari yönden farklılık gösterir.  Bu köprünün ihtimal dahilinde Türklerin buraya gelmezden evvelki Roma uygarlığına aittir. Köprünün gerçekten kendine ait bir mistik cazibesi görünür bu da bulunduğu çevreden dolayıdır. Doğa güzelliği mimarisi ile renk katmaktadır. Bu köprünün en kısa sürede restore edilmesi gerekmektedir.

Fotoğraflar: Rıza PARLAK

  

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL