İGF Haber

Malatya Hekimhan’da altın aramaya ‘ÇED’ çıkmadı!

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarMalatya’da Hekimhan ilçesinde Altın, Gümüş ve Demir Ocağı açmak için yapılan ÇED başvuru dosyası iade edildi. Onay OZAN (MALATYA) – Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bulunan Deveci, Basak, Karaköcek, Aşağı Saz..

Malatya Hekimhan’da altın aramaya ‘ÇED’ çıkmadı!

Malatya’da Hekimhan ilçesinde Altın, Gümüş ve Demir Ocağı açmak için yapılan ÇED başvuru dosyası iade edildi.

Onay OZAN (MALATYA) – Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bulunan Deveci, Basak, Karaköcek, Aşağı Saz ve Güvenç Mahallelerini kapsayan Altın, Gümüş ve Demir Ocağı Açmak için yapılan ÇED başvuru dosyası iade edildi. Bölgede siyanür tehdidine karşı Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından başlatılan mücadele şimdilik başarıyla tamamlandı.

Hatırlanacağı gibi Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıkları Koruma Platformu tarafından konuyla ilgili Malatya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ruhsat alanlarındaki altın, gümüş ve demir ocağı projesi ile ilgili bilgi almak için yazılı olarak başvuru yapılmıştı. Söz konusu başvuruya 22 Şubat’ta verilen cevapta, ilgili firmanın ruhsat sahasındaki altın, gümüş ve demir ocağı projesi için görüş bildiren kurumlardan Hekimhan Belediye Başkanlığı 02 Aralık 2020 tarihinde, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Malatya Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) 14/12/2020 tarihinde olumsuz görüş verdiğinde ÇED süreci sonlandırılarak, hazırlanan proje tanıtım dosyası iade edildi.

Hekimhan Belediyesi ve MASKİ’nin olumsuz görüş bildirmesi sonucu ÇED süreci sonlandırılırken konuyla ilgili Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından yapılan açıklamada, ruhsat verilen sahaların ruhsatının iptal edilinceye kadar mücadelelerinin süreceğini söyledi. Öncelikle Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıkları Platformuna, Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıkları Platformu’nun mücadelesine destek olan, ses veren herkese teşekkür eden platform üyeleri, gelecek nesillere doğası, kültürü ve ekonomisi ile daha yaşanılır bir Hekimhan bırakmak için mücadele edeceğini kaydetti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL