İGF Haber

Mardin’de normalleşme yoğunluğu!

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarKoronavirüs Risk Haritası’na göre düşük riskli bölgede bulunan Mardin, kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte yerli turistlerin akınına uğradı. MARDİN (İGFA) – Tarihi Mardin’e gelen günübirlik ziyaretçiler kentte yüzlerce..

Mardin’de normalleşme yoğunluğu!

Koronavirüs Risk Haritası’na göre düşük riskli bölgede bulunan Mardin, kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte yerli turistlerin akınına uğradı.

MARDİN (İGFA) – Tarihi Mardin’e gelen günübirlik ziyaretçiler kentte yüzlerce metrelik araç kuyruk oluşturdu. Türkiye’nin değişik illerinden gelen çok sayıda yerli turistler tarihi şehirde konaklamaya başladı. Normalleşmenin ardından oteller rezervasyon almaya başladı.

Hafta sonu şehre gelen günübirlik turistler esnafın yüzünü güldürdü. Tarihi kentte esnaf şimdiden önümüzdeki haftalarda başlayacak bahar turizmi hazırlıklarına başladı. Oteller Haziran ayına kadar yüzde 100 doluluk oranını yakalamak için turizm acenteleri ile görüşürken, binlerce yıllık taş konakları, el işlemesi, tarihi kubbeleri, ezan ve çan sesinin birbirine karıştığını tarihi kentte normalleşmenin ardından yerli ve yabancı turist akının daha da artması bekleniyor.

TURİZMCİLER UMUTLU

Bu arada Otelciler Derneği MARTOD Başkanı Özgür Azad Güngör, iç turizmin normalleşme ile hareketleneceğini söyledi. Denetimlere ve uygulanacak olan eğitimlere, maske ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalarak kendilerinin de turizm sezonunu açmak istediklerini belirten Başkan Güngör,  “Bizler tabi ki bunun farkındayız, nitekim her sene gelecek seneye bir şeyler katıyoruz. Mardin, Midyat ve çevre ilçelerimizde bulunan yerleşim yerlerinde bulunan, gün yüzüne çıkarılmış ama bilinmeyen, az bilinen tarihi noktaları değerli misafirlerimize sunmak ve tanıtmak istiyoruz. Bunun meyvesini de hafta sonu aldık. Yerli turistler Mardin’e akın etti” dedi.

Yaşanan normalleşme ile birlikte Samsun’dan Mardin’e gezmek için gelen Nurten Karadeniz de, “Samsun, en fazla Koronavirüsün yaşandığı illerden bir tanesi. Orada adeta eve hapsolduk. Bunu fırsat bularak arkadaşımla birlikte Mardin’i gezmeye geldik. Mardin’i çok seviyorum. Tarihi dokusu ve farklı kültürleri beni buraya çekti. Mardin Midyat turu yaptıktan sonra Diyarbakır’ı da gezmeyi düşünüyorum. İnşallah bu virüs ülkemizi terk ederek eski günlerimize yani özgürce gezdiğimiz günlere döneriz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL