Bursa Haberleri Gündem

Mücadelenin simgesi Kirazlıyayla kadınları

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarCumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Örgütü ve Bursa İl Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anma etkinliklerini Bursa’da çevre mücadelesinin simgesi haline gelen Kirazlıyayla’dan başlattı. CHP Bursa..

Mücadelenin simgesi Kirazlıyayla kadınları

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Örgütü ve Bursa İl Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anma etkinliklerini Bursa’da çevre mücadelesinin simgesi haline gelen Kirazlıyayla’dan başlattı.

CHP Bursa İl kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, CHP Yenişehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Şengül Çoban ile CHP’li Yenişehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü Şafak Erdem’in de yer aldığı heyete CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

Doğa katliamına yol açan Lübnanlı maden şirketinin inşaatına başladığı Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajına karşı mücadele eden ve maden direnişinin simgesi haline gelen Kirazlıyaylalı kadınlara ilk günden buyana destek verdiklerini ve her zaman Kirazlıyaylalı kadınlarla dayanışma içinde olacaklarını belirten CHP Bursa İl kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, “Kirazlıyayla’nın cesur kadınları, toprağınıza geleceğinize ve geçmişinize sahip çıkarak tüm kadınlara örnek oldunuz. Bu yürekli kadın dayanışmasından dolayı sizleri kurtlarım” diyerek kadınlara şal, karanfil ve dayanışma plaketi takdim etti.

Ziyaretin ardından CHP’li heyet ve köylüler, “Kirazlıyayla bizimdir, bizim kalacak”, “Lübnanlı şirket, Kirazlıyayla’yı terk et” sloganlarıyla köy meydanı Çınaraltından Lübnan sermayeli Meyra Madencilik’in ısrarla devam ettiği Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı inşaatına yürüdü.

YENİŞEHİR’DE ESNAF ZİYARETİNDEN SONRA KİRAZLIYAYLA’DA ETKİNLİK

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Aysel okumuş ve beraberindeki heyet CHP Yenişehir İlçe Örgütünü ziyaret etti. Burada yapılan kısa değerlendirmelerin ardından şehir içinde esnaf ziyareti yaparak sorunları dinleyen, esnafla görüş alışverişinde bulunan heyet daha sonra Kirazlıyayla’ya geçti.

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, Kirazlıyayla köylülerine destek vermeye devam edeceklerini belirterek, “Onları yalnız bırakanları, istismar edenleri ve hayal kırıklığına uğratanları biliyoruz. 7 kişilik bilim heyetinin hazırladığı raporu yok sayanları da biliyoruz. Köyün içine atık barajı yapma inadından vazgeçmeyen maden firmasına, onun arkasında duranlara, bilimi yok sayanlara ve maden firmasından nemalananlara şunu belirtmek isterim ki, ölüler altın takmaz, insan yaşamı kutsaldır ve yanlış hesap Bağdat’tan döner” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL