İGF Haber

Siirt Kurtalan’da husumetli iki aile barıştırıldı

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarSiirt’in Kurtalan ilçesinde iki aile arasındaki husumet, yetkililer ve kanaat önderlerinin girişimleriyle sona erdirildi. SİİRT (İGFA) – Kurtalan’da 6 ay önce bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavga dolayısıyla aralarında husumet..

Siirt Kurtalan’da husumetli iki aile barıştırıldı

Siirt’in Kurtalan ilçesinde iki aile arasındaki husumet, yetkililer ve kanaat önderlerinin girişimleriyle sona erdirildi.

SİİRT (İGFA) – Kurtalan’da 6 ay önce bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavga dolayısıyla aralarında husumet oluşan Doğan ve Algül aileleri, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek ve kanaat önderlerinin girişimiyle barıştırıldı.

Bir düğün salonunda düzenlenen barış töreni, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.Vali Hacıbektaşoğlu, ölümle sonuçlanan üzücü olayın yaşanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.  Doğan ve Algül ailelerine gösterdikleri cesaretten dolayı teşekkür eden ve alınan kararın önemli olduğunu belirten Hacıbektaşoğlu, “İnsan olarak kendimizi ve toplumumuzu kontrol etmek zorundayız. Burada özellikle aile büyüklerine, analara, babalara çok büyük işler düşmekte. Yoktan, küçücük sebeplerle insanların birbirine şiddet uygulaması ve sonuçta ölüme varan olayları görmek bizi çok üzüyor. İnsanız, toplum halinde yaşıyoruz. Eksikliklerimiz ve hatalarımız var. Bunların yolu şiddet ve insan öldürmek değildir. Doğan ve Algül aileleri büyük bir cesaret gösterdiler. Allah’ın emrini Hazreti Muhammed’in sünnetini yerine getirmek üzere bir karar verdiler. Bizler de bunu yürekten destekliyoruz. Bu barış ümit ederiz bu tür vahim olayların olmamasını sağlar, bu olayların yaşanmamasına bir sebep olur” diye konuştu.

Siirt Baro Başkanı Nizam Dilek ise Kur’an-ı Kerim’den okuduğu ayetlerle barış ve kardeşliğin önemine dikkati çekti. Okunan duanın ardından iki aile büyükleri Kur’an-ı Kerim’in altından geçip barış yemini etti. Uzlaşma programı davetlilere tatlı ikramıyla sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL