Sağlık

Topuk ve ayak bileği ağrılarında sık görülen sebepler belli oldu

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarFizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, Topuk ve ayak bileği ağrılarının nedenlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BURSA (İGFA) –  Ayak bileğinin, vücudumuzdaki en ilginç, en fazla ağırlık..

Topuk ve ayak bileği ağrılarında sık görülen sebepler belli oldu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, Topuk ve ayak bileği ağrılarının nedenlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BURSA (İGFA) –  Ayak bileğinin, vücudumuzdaki en ilginç, en fazla ağırlık taşıyan eklem olduğunu hatırlatan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, “Topuk ağrısına neden olan durumlar altında ve arkada olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Topuğun altında ağrı varsa, ayağının altındaki dokuları zedeleyen durumlar vardır. Topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biri plantar fasiittir. Bu, topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan doku bandının yangılanmasından kaynaklanır. Plantar fasiit uzun süre devam ettiğinde, fasiyanın topuk kemiğine yapıştığı yerde bir topuk dikeni (kalsiyum birikimi) oluşabilir.  Kaya veya taş gibi sert bir nesneye bastığınız zaman, topuğunuzun altındaki yağ yastığını çürütebilirsiniz. Topuğun arkasında ağrı varsa, bunun nedeni Aşil tendonunun topuk kemiği ile birleştiği bölgenin iltihaplanması olabilir. Bu durum, topuğu çok fazla sürten, sıkıştıran ayakkabılar nedeniyle olabilir. Bursalar, ayak bileği dahil olmak üzere vücudun büyük eklemlerinin etrafında bulunur” dedi.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL