İGF Haber

Umut Partisi’nden sivil anayasa açıklaması

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarUmut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt, sivil anayasa ile ilgili olarak açıklama yaptı. MARDİN (İGFA) – Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt,  sivil anayasa isteyen iktidar ve bağlılarının 1982..

Umut Partisi’nden sivil anayasa açıklaması

Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt, sivil anayasa ile ilgili olarak açıklama yaptı.

MARDİN (İGFA) – Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt,  sivil anayasa isteyen iktidar ve bağlılarının 1982 Anayasası’nın askeri vesayetin izlerini taşıdığı algısını yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medyada yürüttüğünü söyledi.

1982 Anayasası’nı yapanların asker değil sivillerden oluşan kurucu Meclis olduğunu kaydeden Bozkurt, “Ayrıca askeri bir vesayet anayasası olduğu iddia edilen anayasamızda demokratik devlet ilkesi, hukuk devleti ilkesi, laik devlet ilkesi, sosyal devlet ilkesi, insan haklarına saygılı devlet ilkesi, eşitlik ilkesi ile halkımızın yaşamı güvence altına alındı” dedi.

1982 Anayasası’nın bugüne kadar 19 defa değiştirildiğini hatırlatan Bozkurt, “Bu değişikliklerle 40 yıldır  düzeltilemeyen Anayasa maddelerindeki sorunları sivil bir Anayasa oluşturacağız   algısı ile değiştirmenin  amacı nedir? Birinci sebep Cumhurbaşkanı’nın anayasada yapılan son değişiklik ile bir kişinin iki defa seçilebileceği hususunun ortadan kaldırılacağı ve anayasanın değiştirilemez maddelerinin erozyona uğratılacağı çok ve açık nettir. İktidar ve bağlılarının sivil bir anayasa yapacağız daha çok özgürlük getireceğiz vaadleri bana inandırıcı gelmemektedir” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL