İGF Haber

Van Gölü, NASA’nın dünyadaki en iyi fotoğrafları listesine girdi

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA, uzay istasyonundan çekilmiş en iyi dünya fotoğraflarını seçmek için yarışma düzenledi. Toplam 32 fotoğrafın bulunduğu listede Van Gölü’de yer aldı. BİTLİS..

Van Gölü, NASA’nın dünyadaki en iyi fotoğrafları listesine girdi

ABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA, uzay istasyonundan çekilmiş en iyi dünya fotoğraflarını seçmek için yarışma düzenledi. Toplam 32 fotoğrafın bulunduğu listede Van Gölü’de yer aldı.

BİTLİS (İGFA) – National Aeronautics and Space Administration (NASA) yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından ” https://earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth ” internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, 20 yıldan fazla bir süredir astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çektiği Dünya’nın en güzel fotoğrafları yarışmasının başlatıldığı, 8 Mart 2021 tarihinde başlayan ve 15 Mart 2021 tarihinde son bulacak olan fotoğraflar arasında en iyi fotoğrafların oylama ile seçileceği belirtildi.

Van Gölü’nün de içerisinde yer aldığı 32 fotoğraf arasında yapılacak olan 1. tur oylama hakkında yapılan duyuruda şu bilgiler yer aldı: “20 yıldan fazla bir süredir astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’nın fotoğraflarını çekiyorlar. Bize tüm harikası, güzelliği ve gaddarlığıyla gezegenimizin eşsiz manzaralarını getirdiler. Peki uzay istasyonundan çekilmiş en iyi Dünya fotoğrafları hangileri? Önümüzdeki beş hafta içinde karar verebilirsiniz.

Dört grup vardır: Unity, Cupola, Destiny ve Tranquility (ISS’nin dört temel modülü / bölümü). Unity ve Cupola grupları, astronotlar Randy Bresnik, Chris Cassidy, Drew Morgan, Don Petit ve Jeff Williams ve onları eğiten ve destekleyen Dünya Bilimi ve Uzaktan Algılama ekibi tarafından seçilen görüntüleri içerir. Destiny ve Tranquility gruplarındaki fotoğraflar sizin gibi okuyucular tarafından seçildi.

İLK TUR OYLAMA 15 MART’TA SONA ERECEK

1. turda oylama 8 Mart’ta başlayacak ve 15 Mart’ta ABD Doğu Saati öğlen saatlerinde sona erecek. Bu sayfayı aşağı kaydırın ve yeni bir pencere açmak, büyütülmüş bir fotoğrafı görüntülemek ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için her görüntünün altındaki başlığa tıklayın. Sonra buraya geri gelin ve her eşleşmede bir resim için oy vermek için tıklayın. 16 seçiminizi yaptıktan sonra, sayfanın altındaki ‘oy pusulanızı gönderin’ seçeneğine tıklamayı unutmayın. Yarışma başlasın.”

Duyuruda ayrıca birinci tur oylama için her kategoriden bir fotoğrafın seçilmesinin zorunlu olduğu ve 32 fotoğraftan 16’sının işaretlenmesi gerektiği belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL