Bursa Haberleri Gündem

Yenişehir’de Ali Cengiz oyunu… CHP İlçe Başkanı Köse yargıya gidiyor

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar“KARAR MECLİSTEN HİLEYLE GEÇİRİLDİ” Bursa Yenişehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısında aldığı satış kararının görüşmede hiç dile getirilmediği bir şekilde genişletilerek Belediye’ye ait tüm arazilerin satışı şeklinde uygulanmasıyla ortaya..

Yenişehir’de Ali Cengiz oyunu… CHP İlçe Başkanı Köse yargıya gidiyor

“KARAR MECLİSTEN
HİLEYLE GEÇİRİLDİ”

Bursa Yenişehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısında aldığı satış kararının görüşmede hiç dile getirilmediği bir şekilde genişletilerek Belediye’ye ait tüm arazilerin satışı şeklinde uygulanmasıyla ortaya çıkan skandalın boyutları büyüyor. Toplantıdaki kararın, kadastrosunun henüz belli olmadığı gerekçesiyle ve ada-parsel bilgileri verilmeden toplulaştırmadan artan parseller için alındığını hatırlatan CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, MHP’li Belediye Başkanı’nın konuyu araştıran Kaymakamlığa yazdığı cevapta yalan söylediğini öne sürdü. Belediye başkanının şahsına ve partisine olan güvenin kaybolduğunu savunan Köse, gerçeklerin mahkemede gün yüzüne çıkacağını söyledi.

“CHP GRUBU, MHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI’NIN NAMUS SÖZÜNE GÜVENİP KABUL OYU VERDİ”

CHP Bursa Örgütlenmeden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Baran Güneş, İl Yönetim Kurulu üyeleri, partili hukukçular, meclis üyeleri ile partililerin katıldığı basın toplantısında, belediye meclisinin ocak ayı toplantısında görüşülen gündem maddelerinden birinin de belediyeye ait toprakların satılması olduğunu hatırlatan Köse, Belediye Başkanı’nın bu arazi satışının toplulaştırma çalışmasından sonra oluşan artık parsellerin üretime kazandırılması amacıyla gündeme geldiğini anlattığını vurguladı. Artık parsellerin üretime kazandırılmasına olumlu baktıklarını belirten Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gündem maddeleri görüşülürken sıra ilgili maddeye gelince, CHP’li meclis üyeleri ise satılması düşünülen artık parsellerin ada ve parsel numaralarının mutlaka belirtilmesini istemişlerdir. Bunun üzerine belediye başkanı kadastro çalışmaları sürdüğü için ada-parsel numaralarının henüz belli olmadığını, belli olunca bunları paylaşacağını söyledi. Ben tarihe toprak satan başkan olarak geçmek istemem, sizleri namusum üzerine temin ederim şeklinde açıklama yapınca, arkadaşlarımız da maddenin kabulü yönünde oy kullanmışlardır. Gerçi muhalefet hayır dese de bu madde iktidar oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edilecekti. Başkanın o gün mecliste samimi ve objektif bir tutum içinde olması, satış yetkisiyle ilgili namus sözü vermesi ve kullanılmayan artık parsellerin üretime dahil edilmesinin gerekli olduğu düşüncesiyle meclis üyeleri kabul oyu vermiştir.”

“LİSTE AÇIKLANDIĞINDA GÖRDÜK Kİ, TÜM BELEDİYE ARAZİLERİNİ BURAYA YAZMIŞLAR”

Aradan bir aya yakın zaman geçtiğini, şubat ayı toplantısından bir kaç gün önce Belediye Başkanı’nın satış yetkisi aldığı artık parsellerin ada, parsel numaraları ve miktarını gösteren listeyi meclis üyelerine teslim ettiğini belirten Köse, gelişmeleri şöyle aktardı:

“Liste incelendiğinde, toplulaştırma sonrası ortaya çıkan 150 m2, 300 m2 gibi küçük artık parsellerin dışında, oylama anında gündeme gelmeyen, belediyenin uhdesinde ne kadar arsa ve arazi varsa hepsinin burada yer aldığı görülmektedir. Yanı 27 artık parsel için verilen kararın altına sonradan 528 bağımsız ve büyük parsel de eklenmiştir. Burada yanıltma, yanlış yönlendirme, suiistimal ve amaç dışına taşan hususlar vardır. Oylama esnasında, ifade edilen, söz verilen, yemin edilen, tanımlanan, niyet edilen iş bu değildi. Ortaya bambaşka bir görüntü çıkmıştır. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanlığı 7 günlük yasal süre içerisinde kaymakamlık nezdinde itirazda bulunmuştur. Bunun üzerine Kaymakamlık Belediye Başkanlığı’na yazı yazarak, oturumda alınan kararı, ses kayıtlarını, görüntü kayıtlarını, tutanak ve diğer materyalleri istemiştir.”

“ÜÇ KİŞİ KUYUYA BİR TAŞ ATTI, ÇIKARMAK İÇİN 40 KİŞİDEN FAZLASI LAZIM”

Belediye Başkanlığı’nın Kaymakamlığa cevaben yazdığı yazıda, gerçeğe aykırı olarak, ocak toplantısında taşınmaz mal satışının gündem maddesi ile içinde ada ve parsel, m2 olarak yüz ölçümü, cinsi, mevki, hisse oranı ve m2 olarak hisse miktarlarının da belirtildiğini ifade edildiğini belirten Köse, satış kararının iptali için CHP olarak hukukçularla birlikte idare mahkemede dava açacaklarını belirtti. Köse, “Belediye Başkanının hükümetten gelecek bir talimata direnmesi imkansız. Yani hükümet Kirazlıyayla’daki belediye arsasını Maden şirketine sat diye talimat verdiğinde buna hayır diyecek bir konumda değildir. Gelinen noktada, Yenişehir’de üç kişi kuyuya taş atmış ve çıkarmak için 40 kişiden fazlasına ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

“İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANININ HEDEFE KONMASI, DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL”

Konuyu geçtiğimiz hafta gündeme taşıyan Millet İttifakı ortağı İYİ Parti ilçe teşkilatının, MHP İlçe Başkanı tarafından hedef alınmasını da eleştiren Köse, “Buradaki ifadeler bir siyasi partiyi temsil makamında olan birine yakışmamıştır. Siyaset nezaket ister. Bu tutum Yenişehir’deki siyaset üslûbunda ve anlayışında seviye kaybına yol açmıştır. Kavga ile siyaseti bir birinden ayırt etmek gerekir. Bu tutumu onaylamıyoruz. Onlara başkalarını suçlamadan önce, yapılan işi, ahlâken, vicdanen, yasallığı yönünden, ortaya çıkan sıkıntılı durum çerçevesinde iyice irdeleyip bir özeleştiri yapmalarını, yanlıştan dönmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL